Кой е папа Лъв XIV?

Робърт Франсис Превост, на 69 години, бе избран за 267-ият обитател на трона на Свети Петър и ще бъде известен като Лъв XIV.
Той е първият американец, който изпълнява ролята на папа, въпреки че е смятан за кардинал от Латинска Америка заради многото години, които е прекарал като мисионер в Перу, пише Би Би Си.
Роден в Чикаго през 1955 г. от родители от испански и френско-италиански произход, Превост е бил олтарно момче и е ръкоположен през 1982 г.
Въпреки че се мести в Перу три години по-късно, той редовно се връща в САЩ, за да служи като пастор в родния си град.
Той има перуанско гражданство и е помнен като личност, която е работила с маргинализирани общности и е помагала за изграждането на мостове.
Прекарал е 10 години като местен енорийски пастор и като учител в семинария в Трухильо в северозападно Перу.
В първите си думи като папа, Лъв XIV говори с умиление за своя предшественик Франциск.
„Все още чуваме в ушите си слабия, но винаги смел глас на папа Франциск, който ни благослови“, каза той.
„Обединени и ръка за ръка с Бог, нека напредваме заедно“, каза той на ликуващите тълпи.
Папата говори и за ролята си в Августинския орден.
През 2014 г. Франциск го прави епископ на Чиклайо в Перу.
Той е добре познат на кардиналите заради важната си роля като префект на Дикастерията за епископи в Латинска Америка, която има важната задача да избира и контролира епископите.
Той става архиепископ през януари 2023 г. и в рамките на няколко месеца Франциск го прави кардинал.
Какви са възгледите на папа Лъв XIV?
Първоначално вниманието ще се съсредоточи върху изявленията на Лъв XIV, за да се види дали той ще продължи реформите на предшественика си в Римокатолическата църква.
Смята се, че Превост е споделял възгледите на Франциск за мигрантите, бедните и околната среда.
Бившият му съквартирант, преподобният Джон Лидън, описа Превост пред Би Би Си като „общителен“, „земен“ и „много загрижен за бедните“.
За личния си произход Превост каза пред италианската телевизионна мрежа „Рай“ преди избирането си, че е израснал в семейство на имигранти.
„Роден съм в Съединените щати... Но моите баба и дядо бяха имигранти, французи, испанци... Израснах в много католическо семейство, и двамата ми родители бяха много ангажирани в енорията“, каза той.
Въпреки че Превост е роден в САЩ, Ватикана го определи като втория папа от Северна и Южна Америка (Франциск беше от Аржентина).
По време на престоя си в Перу той не успя да избегне скандалите със сексуално насилие, които засегнаха Църквата, въпреки че неговата епархия пламенно отрича да е участвал в опити за прикриване.
Избирайки името Лъв, Превост е показал ангажимент към динамични социални проблеми, смятат експерти.
Първият папа, използвал името Лъв, чийто папски мандат приключил през 461 г., се срещнал с лидера на европейските хуни Атила и го убедил да не атакува Рим. Последният папа Лъв ръководел Църквата от 1878 до 1903 г. и написал влиятелен трактат за правата на работниците.
Бившият архиепископ на Бостън, Шон Патрик О'Мали, написал в блога си, че новият папа „е избрал име, широко свързано с наследството за социална справедливост на папа Лъв XIII, който бил папа във време на епични катаклизми в света, времето на индустриалната революция, началото на марксизма и широко разпространената имиграция“.
Възгледите на новия папа относно ЛГБТ общността са неясни, но някои групи, включително консервативната Колегия на кардиналите, смятат, че той може да е по-малко подкрепящ от Франциск.
Лъв XIV е изразил подкрепа за декларация от Франциск, която да позволи благословии за еднополови двойки и други в „нередовни ситуации“, въпреки че е добавил, че епископите трябва да тълкуват подобни директиви в съответствие с местния контекст и култура.
Говорейки миналата година за изменението на климата, кардинал Превост заяви, че е време да се премине „от думи към действия“.
Той призова човечеството да изгради „връзка на реципрочност“ с околната среда.
Той говори за конкретни мерки във Ватикана, включително инсталирането на слънчеви панели и приемането на електрически превозни средства.
Папа Лъв XIV подкрепи решението на папа Франциск да позволи на жените да се присъединят към Дикастерията за епископи за първи път.
„В няколко случая видяхме, че тяхната гледна точка носи обогатяване“, каза той пред „Ватикан нюз“ през 2023 г.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.