Консултативният орган на ООН прави седем препоръки за управление на AI
Консултативен орган за изкуствен интелект към ООН публикува в четвъртък окончателния си доклад, предлагащ седем препоръки за справяне с свързаните с AI рискове и пропуски в управлението, предава Ройтерс.
Миналата година ООН създаде консултативен орган от 39 членове, който да се занимава с проблемите на международното управление на изкуствения интелект. Препоръките ще бъдат обсъдени по време на Срещата на върха на ООН през септември.
Консултативният орган призова за създаването на панел, който да предостави безпристрастни и надеждни научни знания за изкуствения интелект и да се справи с асиметрията на информацията между лабораториите за AI и останалия свят.
След пускането на подкрепения от Microsoft ChatGPT на OpenAI през 2022 г., използването на AI се разпространи бързо, което поражда опасения за подхранване на дезинформация, фалшиви новини и нарушаване на защитени с авторски права материали.
Само няколко държави са създали закони, които да управляват разпространението на AI инструменти. Европейският съюз изпревари останалите, като прие всеобхватен Закон за изкуствения интелект в сравнение с подхода на Съединените щати за доброволно спазване, докато Китай се стреми да поддържа социална стабилност и държавен контрол.
Съединените щати бяха сред около 60 държави, които одобриха „план за действие“ за управление на отговорното използване на изкуствения интелект в армията на 10 септември, докато Китай не подкрепи правно необвързващия документ.
С развитието на AI в ръцете на няколко мултинационални компании съществува опасност технологията да бъде наложена на хората, без те да имат думата как се използва, се казва в изявление на ООН.
Оттам също така препоръчаха нов политически диалог относно управлението на изкуствения интелект, създаване на обмен на стандарти за AI и глобална мрежа за развитие на капацитет за AI за повишаване на капацитета за управление.
Наред с други предложения, ООН иска да бъде създаден глобален фонд за изкуствения интелект, който да се справи с пропуските в капацитета и сътрудничеството. Той също така се застъпва за формирането на глобална рамка за данни за AI, за да се гарантира прозрачност и отчетност.
И накрая, докладът на ООН предлага създаването на малък офис за AI, който да подкрепя и координира изпълнението на тези предложения.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.