Корабът Crew Dragon с четирима космически туристи се скачи с Международната станция

Многократно използваемият пилотиран космически кораб Crew Dragon на SpaceX с четирима космически туристи на борда се скачи с Международната космическа станция (МКС) в четвъртък като част от програмата Axiom Space, съобщи NASA.
Екипажът на кораба включва астронавтката на Axiom и бивша астронавтка на NASA командир Пеги Уитсън, пилотът на кораба, представителят на Индия Субаншу Шукла, и специалисти по мисията от Унгария и Полша Тибор Капу и Славос Узнански.
В рамките на настоящата четвърта мисия Axiom (Ax-4), туристите ще останат на МКС около две седмици, през които ще работят заедно с настоящия екипаж на станцията. Те ще проведат 60 научни експеримента на борда. Корабът беше изстрелян в сряда с помощта на ракета SpaceX Falcon 9 от стартов комплекс 39A в Космическия център Кенеди в Кейп Канаверал, Флорида.
Първата мисия на търговски астронавти, Axiom 1, се проведе през април 2022 г. Първоначално тя беше планирана за 10 дни, но поради лошо време на мястото на кацане край бреговете на Флорида, четирима астронавти останаха на станцията още седмица. Цената на полета за всеки член на мисията Axiom 1 беше оценена на 55 милиона долара. Полетите с космически туристи по програмата Axiom Space по споразумение със SpaceX са планирани да се извършват два до три пъти годишно. В момента на МКС има седем души - трима руски космонавти, трима американски астронавти и един японски.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.