Куба ще продава горива по бензиностанциите си на нови променливи цени
Кубинското министерство на финансите обяви, че от 15 май горивата по бензиностанциите ще бъдат продавани на нови цени, които ще се променят така, че да отразяват "действителните" разходи за внос на бензин и дизел на фона на продължаващата блокада на САЩ върху доставките на енергоносители, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Вече две седмици поред бензиностанции в столицата Хавана на практика не продават гориво, понеже американската блокада доведе до тежък дефицит и властите въведоха строги правила за разпределението на бензина и дизела.
Преди четири месеца президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши да наложи допълнителни мита на всяка страна, която изнася гориво за Острова на свободата, и повечето кубинци се видяха принудени да престанат да използват автомобилите си.
Кубинското правителство заяви, че все още има известни възможности за внос на гориво, но новите цени ще варират в зависимост от доставчика, транспортните разходи, маршрутите, застраховките, рисковете и колебанията на международните пазари. Цените ще бъдат обявявани публично и може да варират на различните бензиностанции, пише в изявлението на финансовото министерство.
"Процесът на постепенна социална и икономическа трансформация, през която минава Куба… даде възможност на редица субекти да внасят и да предлагат на пазара горива срещу чужда валута", добавя ведомството, без да посочва кой точно внася гориво и как се осъществяват доставките.
Мексико и Венецуела, които бяха основните износители на петрол за Куба, преустановиха доставките си, откакто през януари тази година Тръмп подписа указ, предвиждащ наказателни митнически ставки.
Засега цената на литър премиум бензин в Куба е фиксирана на 1,30 долара, а литър дизел се продава за 1,10 долара. От януари и двата вида гориво се предлагат само в малки и строго нормирани количества. Цените на черния пазар обаче скочиха до между 8 и 10 долара за литър бензин, което далеч надхвърля възможностите на повечето кубинци.
Миналата седмица експерти от ООН определиха наложената от Тръмп блокада като незаконна и предупредиха, че тя нарушава правото на кубинския народ на развитие.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Отпускат 77 000 евро за пострадалите при наводненията през май и юни
Общество |Китайската Geely ще произвежда електромобили в завода на Ford в Испания
Автомобили |Експертни комисии ще обследват пораженията по земеделските насаждения в 5 области
Общество |Secret Service на САЩ съобщи за рекордно ниво на заплахи срещу Тръмп и други охранявани лица
Свят |Ferrari пуска на търг първия си електрически автомобил за 1,1 милиона долара
Автомобили |Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Технологии | Advertorial |Времето: Слънчево утро, но следобед ще се заоблачи, а на места и ще превали
България |ЕС одобри сливането на Paramount и Warner Bros за 110 милиарда долара
Компании |На днешната дата, 23 юли. Рождениците днес
На днешната дата |САЩ и Саудитска Арабия подписаха знаково ядрено споразумение
Свят |25 безполезни, но много любопитни факти
Маркетинг |Цените на петрола се повишиха до шестседмичен връх на фона на ескалацията на напрежението в Близкия изток
Енергетика |Върнете стратегическия сторителинг обратно в центъра на растежа
Маркетинг |ADVERTORIAL
Две престижни международни отличия за успешния преход на България към плащания в евро
Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Коментари
Няма въведени кометари.