Купувайте европейско: Макрон с призив за удвояване на публичното финансиране на ЕС
Френският президент Еманюел Макрон заяви, че Европейският съюз трябва да спре да бъде наивен на фона на нарастващата конкуренция от САЩ и Китай и отново призова за стратегия „купувайте европейско“ в ключови сектори като отбраната.
Той също така призова за удвояване на публичното финансиране на ЕС, като добави, че сегашното поколение е изправено пред безпрецедентна „стена от инвестиции“, за да плати за сигурност, климатичния преход, ИИ и други предизвикателства.
„Европа е последното място, където има отвореност към останалия свят без предпочитания към европейското и без правила“ каза Макрон в реч в Дрезден като част от визитата си в Германия. „Отидете в Китай, отидете в САЩ! Искаме да развиваме търговията, но там има национални предпочитания“, добави той.
Президентът каза, че ЕС се нуждае от „европейско предпочитание“ в сектори като отбраната и космическата индустрия и трябва да създаде стратегия „купувайте европейско“, както и да има търговски правила, които изграждат реципрочни клаузи и честна конкуренция.
„Нека удвоим нашия европейски бюджет, било то чрез увеличаване на неговия размер, чрез съвместни стратегии за заеми или чрез съществуващи инструменти“, добави Макрон. „Двойно повече публични инвестиции в нашата Европа, заедно.“
Макрон е на тридневно държавно посещение, което е тест за способността му да намери общ език с германския канцлер Олаф Шолц по редица въпроси, вариращи от военна помощ за Украйна до задълбочаването на капиталовите пазари до търговия с Китай.
Според източници на Блумбърг двете страни се стремят да разкрият планове тази седмица за по-тясно сътрудничество за укрепване на противовъздушната отбрана на Европа.
В съвместна публикация, публикувана във „Файнешъл таймс“ в понеделник, Макрон и Шолц призовават за напредък в съюза на капиталовите пазари, който насърчава компаниите да финансират растеж и европейците да инвестират спестявания в рамките на блока.
„Ще трябва да стартираме отново европейския пазар на секюритизация, да подобрим конвергенцията и ефективността на надзора на капиталовите пазари в ЕС, да хармонизираме съответните аспекти на рамките на корпоративната несъстоятелност и данъчното законодателство, да опростим регулаторната рамка и да разработим проста и ефективна трансгранична инвестиционен и спестяващ продукт за всички“, пишат те.
Двамата също така посочват, че Европа трябва да „използва напълно и значително да ускори съществуващите инструменти на ЕС“ от общи проекти до обществени поръчки и „да обмисли по-стратегически подход в съответните сектори“.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.