Макрон и Шолц готвят съвместен план за укрепване на европейската противовъздушната отбрана

Макрон и Шолц готвят съвместен план за укрепване на европейската противовъздушната отбрана

Франция и Германия се готвят да представят тази седмица планове за по-тясно сътрудничество с цел  укрепване на противовъздушната отбрана на Европа, пише Блумбърг.

Инициативата е една от няколкото политически области, включително реформата на капиталовите пазари, които германският канцлер Олаф Шолц и френският Еманюел Макрон ще обсъдят във вторник в края на тридневното държавно посещение на френския президент, твърдят запознати източници.

Опциите включват друга европейска система за противовъздушна отбрана, която да допълни по-краткосрочната Европейската инициатива за небесен щит (ЕИНЩ/ESSI), ръководена от Германия. ESSI включва израелски ракети Arrow 3 и американски Patriot, както и произведената в Германия система IRIS-T. Инициативата е подкрепена от 21 държави. Франция разработи система, известна като SAMP-T или Mamba, с Италия.

Друга възможност е да се присъединяване към подобен проект, предложен от Гърция и Полша този месец, който има подкрепата на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Франция може също да подчертае ролята, която ядреното възпиране може да играе в Европа.

Източниците на Блумбърг предупреждават, че точните подробности за сътрудничеството все още се обсъждат, но хора от двете страни подчертаха важността Европа да демонстрира своята сила и ангажимент към отбраната преди съюзниците от НАТО да се срещнат във Вашингтон през юли. Досега Франция се въздържа да подкрепи ESSI с аргумента, че решение, идващо от ЕС, би било за предпочитане.

Войната на Русия в Украйна подтикна Европейския съюз да обсъди начини за подобряване на съвместната отбрана, както и да увеличи военното производство и доставките, включително на системи за противовъздушна отбрана, към Киев. Макрон каза в реч миналия месец, че Европа вече не може просто да разчита на американския чадър за сигурност и че се нуждае от собствена надеждна отбранителна стратегия, за да оцелее.

Говорейки на пресконференция в Берлин в началото на пътуването си в неделя, френският президент каза, че Париж и Берлин трябва да вземат „исторически решения“.

Макрон изрази увереност, че посещението му ще доведе до „амбициозни решения за отбраната на Украйна, отбраната и сигурността на нашата Европа и изграждането на обща рамка за отбрана и сигурност, както и обща визия за европейски растеж, иновации и конкурентоспособност, която ще позволи да се изправим пред предизвикателствата на ИИ и климатичния преход.“

Френският лидер е изправен пред натиск да предостави повече помощ на Украйна и раздразни някои партньори, след като остави отворена вратата за изпращане на сухопътни войски в страната. Шолц бързо и публично отхвърли тази идея.

На среща в кметството в Берлин, преди френският президент да кацне, Шолц каза, че задълбочаването на връзките на капиталовите пазари на ЕС ще бъде приоритет по време на срещите им тази седмица.

Очакваният единен капиталов пазар на ЕС ще бъде важен инструмент за създаване на работни места и икономически растеж, коментира той. В миналото двамата лидери се бореха да намерят общ език по натиска на Макрон за интеграция на капиталовите пазари.

През март европейските лидери обсъдиха възможността за емитиране на съвместни облигации за финансиране на отбранителните способности и поискаха от Европейската комисия да издаде доклад, предоставящ конкретни възможности за финансиране. Миналата седмица страните от ЕС одобриха план за използване на печалбите, генерирани от замразени руски суверенни активи, за подпомагане на възстановяването и военната отбрана на Украйна.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ