Лондон подготвя мерки срещу действията на чужди спецслужби и шпиони на Острова
Британският министър на вътрешните работи Ивет Купър обеща да въведе нови правомощия за забрана на чуждестранни разузнавателни агенции, които се стремят да вербуват "престъпници, прокси групи, неудачници и частни детективи" във Великобритания. Изрично се споменават случаите с българските граждани, шпионирали за Русия, и иранците, нападали журналисти, излъчващи материали срещу правителството на Иран, съобщи в кореспонденция БНР.
Ивет Купър заяви, че правителството ще следва законодателството за борба с тероризма, за да запълни пропуските в области, включително забрана за организации като Иранската революционна гвардия. Това се случва, след като правителствен надзорен орган заяви, че новите правомощия трябва да създадат "списък със забранени" чуждестранни разузнавателни агенции, които се стремят да вербуват хора за работата си във Великобритания и в чужбина.
Други препоръки включват по-големи правомощия за спиране и претърсване и отнемане на паспортите на заподозрени. Чуждестранни агенти и техните съюзници, които използват Великобритания за подготовка на дейност срещу цели в чужбина, също ще бъдат криминализирани. Това идва, след като шестима българи бяха осъдени на затвор за провеждане на операции за наблюдение на дипломати, дисиденти, журналисти и украински войници във Великобритания и Европа по искане на руското разузнаване.
Наскоро трима иранци бяха обвинени и за предполагаемо нападение срещу журналисти в телевизионната станция Iran International в Лондон - третото подобно наказателно дело, свързано с канала на иранската опозиция за последните две години.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Японската централна банка повиши лихвените проценти до 31-годишен връх
Икономика |Продажбите на дребно в Китай през май спаднаха за първи път от четири години
Икономика |В битката за Китай: Novo Nordisk готви одобрение за таблетната версия на Wegovy
Компании |Премиерът: Въвеждаме система за контрол на обществените поръчки
България |Първият ден на срещата на Г-7 започва с разговори за Украйна и Близкия изток
Свят |Звездите за бизнеса от 15 до 21 юни: Лятното слънцестоене носи нова динамика в идеите и комуникацията
Хороскоп |Времето: Ветровито със следобедни валежи
България |Тръмп и Нетаняху вървят към сблъсък заради споразумението между САЩ и Иран
Свят |На днешната дата, 16 юни. Рождениците днес
На днешната дата |Петролът поевтинява, докато пазарите оценяват потенциала за възстановяване на доставките през Ормузкия проток
Енергетика |Цитат на деня
Цитат на деня |Зеленски заяви, че заедно с Тръмп е предложил на Путин да се срещнат в САЩ
Свят |Американски съдия отхвърли иска на Мъск срещу OpenAI за кражба на търговска тайна на xAI
Технологии |ADVERTORIAL
Blink parking се превръща в естествения дигитален избор за плащане на паркирането в зона
cargo-partner разширява европейската си мрежа за автомобилен транспорт в отговор на нарастващото търсене и тенденциите за nearshoring
Коментари
Няма въведени кометари.