Мадрид е най-желаният град за богатите

За първи път Мадрид и Милано детронираха Париж, Лондон и Ню Йорк от челните места. Френскоезичната микродържава Монако, разположена на буйната Френска Ривиера, има едни от най-високите цени на имотите в света, между 40 000 и 100 000 евро/м².
Пазарът на луксозни недвижими имоти се променя и един европейски град е начело на тази тенденция. Мадрид зае първото място в Barnes City Index 2025, глобална класация на най-желаните градове за заможни хора, търсещи емоционално ангажиращи, практични и финансово изгодни места.
Испанската столица се изстреля на върха благодарение на редица фактори. В допълнение към спокойния начин на живот и приятен климат, градът предлага здравеопазване от световна класа, отлична транспортна система, качествено образование и ниски нива на престъпност. Освен това, той е четвъртият европейски град с най-многонационални централи, пише Euronews.
Каква е входната цена за пазара на луксозни недвижими имоти в Мадрид?
Входната цена може да бъде 7000 евро/м² за луксозен апартамент в квартал Чамартин или 1 милион евро за апартамент от 100 м² в очарователния квартал Чамбери.
„Привлекателността на Мадрид като център за луксозни недвижими имоти продължава да расте. С благоприятен инвестиционен климат и постоянно увеличение на броя на чуждестранните купувачи, градът затвърждава статута си“, казва Алвисе Да Мосто, директор на Barnes Spain.
Да Мосто обаче добавя, че господството на Мадрид може да бъде оспорено от плановете на испанското правителство да обложи с данък покупките на имоти от неевропейски купувачи.
Защо Монако все още е фаворит въпреки астрономическите си цени?
Френскоезичната микродържава, сгушена на Френската Ривиера, има едни от най-високите цени на имотите в света, между 40 000 и 100 000 евро на квадратен метър. Цените са се повишили с около 38% през последните десет години. С 1 милион евро може би ще можете да си позволите само студио от 25 квадратни метра в луксозна сграда от среден клас.
Но Монако остава фаворит сред богатите благодарение на ултрависоките си нива на сигурност, които включват пълно видеонаблюдение и най-високото съотношение на полицейски служители на глава от населението в света. И, разбира се, не облага с данъци доходите на физическите лица, капиталовите печалби или наследствата.
Милано: Престижно наследство и разумни цени
Милано допълва челната петица, веднага след Монако. Финансовата столица на Италия се изкачва със 17 места в сравнение с миналата година. Според Barnes, 1 милион евро би трябвало да са достатъчни за закупуване на апартамент от 120 квадратни метра в Centro Storico (историческия център на града), древното средновековно сърце на Милано.
Столицата на Ломбардия се е преместила в челната петица благодарение на „силно диверсифициран пазар“, предлагащ всичко - от реновирани вековни дворци до елегантни модерни резиденции, оборудвани с висок клас услуги. Barnes описва цените в града като разумни за престижни имоти (от 9000 евро/м² до 21 000 евро/м² за престижни имоти).
„За по-малко от едно поколение Милано се отърси от имиджа си, за да се утвърди като една от най-добрите дестинации на световната карта за престижни недвижими имоти. Качеството на живот в историческия му център е несравнимо“, казва Лука Пиетро Унгаро, бизнес развитие в Barnes Italia.
Мадрид и Милано водят тиха революция в луксозните недвижими имоти
Това е нова тенденция на пазара на луксозни недвижими имоти, според която историята и наследството са по-важни от обикновената инфраструктурна стойност. Мадрид и Милано водят един вид тиха революция в сектора на недвижимите имоти.
„Мадрид и Милано отговарят на очакванията на свръхбогатите хора, които предпочитат автентични дестинации, където могат да се потопят в изкуството на живота, като същевременно се възползват от солидни основи, а именно качествени училища и университети, модерна инфраструктура и значителен потенциал за добавена стойност.“
Компанията за недвижими имоти заявява, че инвеститорите се ръководят от „седемте R“: „препродай, поправи, реновирай, рехабилитирай, използвай повторно, рециклирай и преоткрий“. „Свидетели сме на тиха революция, тенденция за движими и недвижими имоти, които имат минало и душа“, се казва в доклада, добавяйки че клиентите сега търсят имоти, които са били реновирани или трансформирани, като се максимизира стойността им, като същевременно се зачита историята им.
Що се отнася до други градове, гръцката столица Атина скочи със 17 места до 16-то място, от 33-то място миналата година.
Лисабон, от друга страна, се срина до 25-то място след забележителното 8-мо място през 2024 г.
Вашингтон, окръг Колумбия, претърпя подобен спад, падайки с 30 места до 50-то място през 2025 г.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.