Макрон обсипан с похвали в Китай след коментарите му за САЩ и Тайван

Макрон обсипан с похвали в Китай след коментарите му за САЩ и Тайван

Неочакваното предложение на Еманюел Макрон Европа да не "следва" политиката на САЩ по отношение на Тайван беше приветствано като "брилянтно решение" тази седмица в Китай, където държавни новинарски издания и потребители на социални медии похвалиха неговата независимост, предаде АФП, цитирана от БНР.

Френският президент пося объркване в международната общност и накара западните съюзници да настръхнат, като призова за "стратегическа автономия" на Тайван след пътуването до Китай миналата седмица, в рамките на което се срещна с президента Си Цзинпин.

Макрон получи прием като на рокзвезда по време на тридневното му посещение, включително беше преследван от искащи селфита студенти в южния град Гуанчжоу. Местните медии отразиха широко последвалите му коментари, фокусирайки се върху фразата "стратегическа автономия", предава агенцията.  Статия във в. "Глобал таймс" (Global Times), издание управлявано от Китайската комунистическа партия, казва, че коментарите са "очевидно резултат от дългосрочното наблюдение и размисъл на Макрон" и представляват път, който е "сравнително обективен, рационален и в съответствие със собствените интереси на Европа".

Чън Вейхуа, шеф на бюрото в Брюксел на държавния "Чайна дейли" (China Daily), написа в Туитър, че "думите на Макрон за стратегическата автономия на ЕС и съпротивата срещу нова Студена война и отделянето също ще се окажат брилянтно решение". Докато репутацията на повечето западни лидери в Китай пострада през последните години, Макрон се радва на до голяма степен благоприятен обществен имидж – отношение, което става ясно от тълпите студенти в Гуанчжоу.

Но тези триумфални китайски перспективи бяха смекчени от по-трезви гласове, според които геополитическите реалности налагат Франция и Европа да останат до голяма степен обвързани със САЩ. Ху Сицзин, виден политически коментатор и бивш главен редактор на "Глобал таймс", написа в понеделник във Вейбо, че – въпреки розовите коментари на Макрон – е "нереалистично" Китай да мисли, че Франция ще застане на тяхна страна в бъдеща конфронтация с Съединените щати.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ