Макрон се обяви за съвместно поемане на дългове от страните от ЕС

ЕС

Страните от Европейския съюз трябва да започнат съвместно да емитират дългове, например чрез издаване на еврооблигации, тъй като това би помогнало да се оспори хегемонията на щатския долар. Това заяви френският президент Еманюел Макрон в интервю за седем европейски вестника, сред които и френското издание „Льо Монд“, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

„Задлъжнялостта на ЕС е на по-ниски нива в сравнение със САЩ и Китай. В момент на технологична надпревара за инвестиции, неизползването на тази възможност за заемане на средства е сериозна грешка“, подчерта Макрон в публикуваното днес интервю.

По думите на френския държавен глава, Европа е изправена пред „геополитическо и геоикономическо извънредно положение“ и трябва да инвестира в икономиката си и да премахне бариерите пред растежа по-бързо, за да не бъде задминат от САЩ и Китай.

Президентът Макрон призова още Европа за опростяване на „безбройните регулации“ и диверсификация на доставките, за да ограничи зависимостта си от тесни групи доставчици от трети страни.

Според него тези усилия трябва да варират от засилване на международната роля на еврото – например чрез разработване на деноминирани в евро валутни суапови линии с търговски партньори – до намаляване на зависимостта от критични активи от чужбина, като например американския природен газ и облачните технологии.

Макрон се застъпи и за политика на „предпочитание“ на европейски стоки и суровини, за да бъде защитена критично важните европейски индустрии като стоманодобивната, химическата и отбранителната.

Европа не бива да подценява силните си страни, като пазар от 450 милиона души, но и като регион, управляван от върховенството на закона. Предизвикателството, пред което е изправена, е да превърне тези силни страни в лостове за геополитическа сила, каза в заключение френският президент.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Властите в САЩ са установили риск от пукнатини във фюзелажа на самолети от модела Boeing 737 Max
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Учени от Съединените щати направиха уникални наблюдения на повърхността на Слънцето
Метрото до столичния квартал "Левски Г" тръгва на 15 август
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
25 безполезни, но много любопитни факти
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка