Марин льо Пен отива на съд

Марин льо Пен отива на съд

Социологическите проучвания сочат, че лидерът на френската крайна десница Марин льо Пен е по-близо от всякога до спечелването на президентския пост. Но съдебният процес срещу нея, който започва днес, може да преобърне политическото ѝ бъдеще, пише POLITICO.

Льо Пен, нейната партия „Национален сбор“ и още 26 лица, сред които настоящи и бивши френски депутати и членове на Европейския парламент, са обвинени в присвояване на средства на Европейския парламент чрез така наречената от прокурорите „система“ за възлагане на договори за парламентарни сътрудници на лица, които в повечето случаи са работили по партийните операции, а не по въпросите на Европейския съюз, в нарушение на правилата на ЕС. Предполагаемата схема е осъществена между 2004 и 2016 г.

Льо Пен многократно е отричала да е извършила каквото и да било нарушение.

Залогът е огромен за трикратния кандидат за президент. Ако бъде призната за виновна след двумесечния процес, тя може да бъде осъдена на максимална присъда от 10 години зад решетките и глоба до 1 милион евро. Макар че е малко вероятно да получи толкова дълъг затвор, тя е изправена и пред евентуална петгодишна забрана да се кандидатира за публични длъжности, което би ѝ попречило да участва в президентските избори през 2027 г.

Льо Пен вече заяви, че планира да участва в това състезание. Неотдавнашно проучване установи, че ако президентските избори се проведат днес, Льо Пен би могла да получи до 40 % от гласовете на първия тур, в зависимост от това кой ще се изправи срещу нея. В последната президентска надпревара Льо Пен получи малко над 23% и загуби втория тур с 41% от гласовете.

В изявлението си прокурорите посочват, че Европейският парламент е докладвал, че "Национален сбор" харчи милиони евро годишно за парламентарни сътрудници, повечето от които заемат ключови позиции в партията.

„Адвокатите на Европейския парламент смятат, че в този случай Парламентът е претърпял както финансови, така и репутационни щети“, се казва в изявление на пресслужбата на Парламента до POLITICO.

Други високопоставени фигури във френската крайна десница също са замесени, включително Жан-Мари Льо Пен, основател на партията и баща на Марин, както и други изборни длъжностни лица като Луи Алиот, кмет на южния френски град Перпинян и бивш домашен партньор на Марин Льо Пен.

Жан-Мари, който е на 96 години, ще отсъства от процеса и е поставен под съдебна защита поради влошеното си здраве.

Културни различия

Национален сбор не е първата френска партия, която се сблъсква с обвинения в злоупотреба със средства на евродепутати за вътрешни операции.

По-рано тази година центристкото Демократично движение (MoDem), част от коалицията, подкрепяща френския президент Еманюел Макрон, беше глобено с 300 000 евро заради подобни обвинения. Първоначално Европейският парламент е изчислил загуби от схемата на MoDem на стойност 1,4 млн. евро, но по-късно е намалил цифрата на 293 000 евро, според агенция Франс прес.

Най-значимата фигура в делото MoDem беше Франсоа Байру, първият министър на правосъдието на Макрон и един от първите политически величия, които се обявиха в подкрепа на френския президент. Байру беше оправдан поради основателни съмнения, но няколко други партийни служители, включително петима бивши членове на ЕП, бяха глобени или получиха условни присъди.

"Национален сбор" твърди, че тези случаи се дължат на културните различия в Париж и Брюксел по отношение на това какво е служител на политическа партия.

„Във френските политически партии да си на заплата е изключение, а да си доброволец е норма, но това не е така в другите европейски политически култури“, казва високопоставен служител на Националния митинг, който говори при условие за анонимност, за да обсъди открито процеса, без да повлияе на изхода му. „Подходът на Европейската служба за борба с измамите към политиката е безсмислен. Ако един съветник е член на партия, това за тях е червен флаг“, каза служителят.

Джордан Бардела, настоящият председател на "Национален сбор", не е подсъдим. Той не е бил избран за член на Европейския парламент и не е заемал ключови партийни постове през въпросния период.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ