Мерц пред BBC: Европа се възползваше от САЩ, но сега сме на една вълна

Германският канцлер Фридрих Мерц се съгласи с обвиненията на САЩ, че Европа е правила твърде малко, за да финансира собствената си отбрана и сигурност, но подчерта, че сега страните са на една и съща вълна.
„Знаем, че трябва да направим повече сами и в миналото сме били „авантаджии“, каза той в интервю за BBC, „те ни молят да правим повече и ние правим повече.“
Мерц посети Великобритания, за да засили отбранителните връзки между Берлин и Лондон като част от исторически договор за приятелство, който има за цел и справяне с незаконната миграция и насърчаване на обмена сред младите хора.
Войната на Русия с Украйна беляза първите седмици от неговото управление, както и заплахата на президента на САЩ Доналд Тръмп да наложи 30% вносни мита върху износа от Европейския съюз от 1 август.
Мерц каза в първото интервю за британско телевизионно предаване като канцлер, че вече се е срещал с Тръмп три пъти и че са в добри отношения: „Мисля, че президентът Тръмп е на една и съща вълна; опитваме се да сложим край на тази война.“
„Чуваме се по телефона веднъж седмично, координираме усилията си. Единият въпрос е войната в Украйна, а вторият са търговските ни дебати и митата“, добави Мерц.
Мерц беше гласовит поддръжник на Украйна по време на предизборната си кампания и посети Киев месеци преди да доведе германските дясноцентристки християндемократи до победа на изборите през февруари.
Четири дни след като положи клетва в началото на май, той пътува с влак до Киев в знак на солидарност заедно с премиера на Великобритания Киър Стармър и президента на Франция Еманюел Макрон.
„Виждаме голяма заплаха и заплахата е Русия. И тази заплаха не е само срещу Украйна. Тя е срещу нашия мир, срещу нашата свобода, срещу политическия ред на Европа“, предупреди той.
В навечерието на германските избори вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс шокира публиката на Мюнхенската конференция по сигурността със списък от обвинения срещу европейски съюзници, включително Обединеното кралство.
Размишлявайки върху забележките, Мерц каза, че правителството „трябваше да извлече поуки от това“.
Канан Атилган от фондация „Конрад Аденауер“ в Лондон, която е тясно свързана с партията на Мерц, смята, че това е оказало дълбоко влияние върху встъпващия в длъжност канцлер: „Мисля, че в Мюнхен той си помисли, че сме загубили американците, че трябва да се грижим за себе си, и след това се случи ситуацията Зеленски в Овалния кабинет.“
Още преди да положи клетва, канцлерът прокара промяна в германската конституция, за да позволи огромно увеличение на разходите за отбрана.
„Не сме достатъчно силни, армията ни не е достатъчно силна, така че това е причината да харчим много пари“, каза той в интервюто си за Би Би Си.
Заедно Великобритания, Германия и Франция работят върху тристранен съюз на големите европейски сили, наречен E3, който според Мерц ще се фокусира не само върху сигурността и външната политика, но и върху икономическия растеж. Канцлерът заяви, че сега е „много близък с Киър Стармър“, както и с френския президент. Макрон трябва да го посети в Берлин следващата седмица.
Френският лидер подписа широкообхватен договор с Германия в Аахен през 2019 г., а миналата седмица се съгласи на по-задълбочен пакт за отбрана по време на държавно посещение във Великобритания, така че договорът за приятелство между Великобритания и Германия завършва триъгълника от двустранни връзки.
Мерц каза, че двустранният договор подновява ангажимента на двамата съюзници да се защитават взаимно, като той не е само част от договора на НАТО, но е бил и част от техния съюз, когато Великобритания беше в ЕС.
Британски и германски фирми вече си сътрудничат в производството на продукти като изтребители Typhoon Eurofighter и бронирани машини Boxer, а двете правителства се споразумяха да стартират съвместни експортни кампании, които според Даунинг стрийт биха могли да привлекат инвестиции за милиарди.
69-годишният Мерц е смятан за твърд привърженик на трансатлантическите отношения, като той познава добре САЩ от годините си извън политиката, работейки за американска инвестиционна фирма.
В нощта на изборната си победа обаче той заяви, че администрацията на Тръмп е „до голяма степен безразлична към съдбата на Европа“ – забележка, възприета по онова време като недипломатична за канцлер в очакване на встъпване в длъжност.
На въпроса дали оттогава е променил мнението си, той отговори, че не е, тъй като Тръмп „не е толкова ясен и ангажиран, колкото бившите американски президенти, бившите американски администрации“.
Американците се отдалечават от Европа и се обръщат към Азия, отбеляза той, и затова е важно да се обмисли по-голяма независимост от американската отбрана.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.