Международна инспекция не откри "мръсна бомба" в Украйна

ЕС

Представители на Международната агенция по атомна енергия (МААЕ) провериха три ядрени съоръжения в Украйна и не регистрираха признаци на необявена ядрена дейност, която да се отдаде на създаването на "мръсна бомба". Това се казва в официално изявление на агенцията, цитирано от Ройтерс.

„Нашата техническа и научна оценка на резултатите, които сме получили досега, не установява индикации за недекларирани ядрени дейности и материали на тези три места“, гласи още изявлението на инспектиращите

По-рано генералният директор на агенцията Рафаел Гроси обяви намерението на МААЕ да информира обществеността за резултатите от проверката на данни за появата на "мръсна бомба" в Украйна. Той подчерта, че информацията ще бъде оповестена след приключване на разследването.

На 24 октомври стана известно, че се готви посещение на Гроси в Украйна, за да се увери, че в Киев няма "мръсна ядрена бомба". Ръководителят на агенцията прие официална покана от украинския външен министър Дмитрий Кулеба и заяви, че възнамерява да посети мирните атомни обекти на страната за проверка. Причината за визитата бяха твърдения на Русия, че Киев готви провокация с "мръсна бомба" (б.р. ядрено оръжие с нисък капацитет).

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Великобритания се сблъсква с "безпрецедентна" епидемия от менингит
Тръмп нарече отказа на НАТО да помогне на САЩ във войната с Иран „много глупава грешка“
Най-умните хора използват провала като инструмент за усъвършенстване
На днешната дата, 18 март. Рождениците днес
Времето в сряда: Застудяване и превалявания
Централната избирателна комисия тегли жребия за номерата в бюлетината
Франция е готова да помогне на САЩ да осигурят сигурността на Ормузкия проток, но не и докато има кораби под атака
Петролът поевтиня, след като иракските и кюрдските власти постигнаха споразумение за износ