Международният наказателен съд "активно наблюдава" събитията във Венецуела
Прокурори от Международния наказателен съд (МНС) заявиха днес, че "активно наблюдават" събитията във Венецуела, където силите за сигурност започнаха репресии срещу опозицията след оспорваните президентски избори в страната, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Силите, лоялни на президента Николас Мадуро, са задържали над 2000 души за демонстрации срещу президента или за поставяне под съмнение на твърденията му, че е спечелил трети пореден мандат на изборите на 28 юли, въпреки че има сериозни доказателства, че е загубил вота с повече от два към един гласа.
В писмено изявление до журналистите канцеларията на прокурора на МНС Карим Хан заяви, че "активно наблюдава настоящите събития и е получила голям брой съобщения за случаи на насилие и други нарушения след президентските избори на 28 юли във Венецуела".
В изявлението се казва, че канцеларията на Хан е "ангажирана с правителството на Венецуела на най-високо равнище, за да подчертае важността на гарантирането на спазването на върховенството на закона в настоящия момент и да подчертае, че всички лица трябва да бъдат защитени от нарушения, които могат да представляват престъпления по Римския статут".
Римският статут е учредителният договор на МНС и очертава четирите основни международни престъпленията (геноцид, престъпления срещу човечеството, военни престъпления и престъпления на агресия), за които той е компетентен, отбелязва АП.
Мадуро призова венецуелците да заклеймяват хората, които се съмняват в изборните резултати чрез разработено от правителството мобилно приложение, създадено първоначално за съобщаване на прекъсвания на електрозахранването. Президентът също така заяви, че правителството ремонтира два затвора, в които излежават присъди предимно членове на престъпни банди, за да се справи с очакваното рязко увеличаване на броя на задържаните опоненти.
"Няма да има милост!", закани се Мадуро по държавната телевизия.
Международният наказателен съд провежда разследване около насилието, последвало изборите във Венецуела през 2017 г., но досега не е издал заповеди за арест.
Карим Хан, обяви в края на 2021 г., че започва разследването след продължителна предварителна проверка и официално сезиране през 2018 г. от Аржентина, Канада, Колумбия, Чили, Парагвай и Перу.
Днес от канцеларията му заявиха, че "тези разследвания продължават с повишено внимание" и подчерта, че има онлайн портал, в който могат да се изпращат потенциални доказателства. "Ако лице или организация разполага с информация, която може да е от значение за текущото разследване, ще се радваме да ни я предоставите", се казва в изявлението на прокуратурата.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.