Мицотакис: 50 г. след трагедията от 1974 г. няма смисъл Кипър да е разделен

Мицотакис: 50 г. след трагедията от 1974 г. няма смисъл Кипър да е разделен

Петдесет години след трагедията от 1974 г. няма смисъл Кипър, страна членка на ЕС, да остава разделен, заяви  гръцкият премиер Кириакос Мицотакис в седмичния си преглед във Фейсбук, предаде АНА-МПА, цитирана от БТА.

"В тези дни и часове елинизмът навсякъде по света си спомня кипърската рана, останала отворена и болезнена половин век. Както казах и на президента (на Турция Реджеп Тайип) Ердоган по време на неотдавнашната ни среща във Вашингтон, Кипър, страна членка на ЕС, петдесет години след трагедията от 1974 г., няма смисъл да остава разделен", написа гръцкият министър-председател.

През 1974 г. кипърски гръцки националисти и тогавашната управляваща диктатура в Атина искат да обединят Кипър с Гърция, което води до военен преврат на острова. За да предотврати обединението с Гърция, Турция се намесва с военни сили на 20 юли 1974 г. След тези събития островът остава разделен.

Гръцката страна окачествява събитията от преди половин век като инвазия на острова от турските сили, докато турската страна определя случилото се като „Кипърска мирна операция".

През 1983 г. в северната част на острова е провъзгласена Севернокипърската турска република (СКТР), която и до днес е призната само от Турция. Турция все още поддържа над 35 000 войници в отцепилата се северна част на острова.

През 2004 г. целият остров е приет в Европейския съюз като държава. Де юре целият остров е член на ЕС оттогава, но правото на ЕС се прилага само в южната част, което означава, че островът е де факто разделен.

Мицотакис написа днес, че желанието и надеждата на Гърция са двете общности – кипърската гръцка и кипърската турска страна – да се възползват от появилата се нова възможност за подновяване на преговорния процес и да намерят решение "в рамките на резолюциите на ООН, при ненарушимото условие, че евентуалното споразумение ще признава един суверенитет, едно гражданство, една международна правосубектност". Той допълни, че в това усилие "кипърските ни братя имат подкрепата на Гърция".

Мицотакис присъства вчера вечерта на отбелязването на 50-годишнината от турската военна намеса в Кипър в южната част на разделения остров, докато президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган беше по-рано през деня в Северен Кипър, където ръководи военния парад в турската част на столицата на Кипър – Никозия.

В речта си в президентския дворец в Никозия снощи гръцкият премиер, цитиран от "Прото тема", подчерта, че Атина и Никозия имат ясна позиция по кипърския въпрос.

„Нашият стремеж остава един, Република Кипър с един суверенитет, една международна правосубектност и едно гражданство, в двузонална федерация с две общности, в единна държава, където всички граждани ще бъдат както кипърци, така и европейци, без чужда окупационна армия, без анахронични гаранции, точно както е предвидено в резолюциите на ООН, но също така и при зачитането на европейските достижения на правото".

Мицотакис каза, че подобряването на гръцко-турските отношения също помага за напредъка по кипърския въпрос. Като се обърна към Анкара премиерът на Гърция подчерта, че „това, че обсъждаме, не означава, че сме съгласни и още повече, че отстъпваме. Напротив, бих казал. Сега Гърция разговаря с всички като една държава, силна във всички области, икономически, политически, военно, дипломатически (...) Освен това само онзи, които не е прав, само онзи, които няма аргументи, избягва диалога, а когато дори продължава с предизвикателствата, тогава това тежи още повече върху климата".

Кипърският президент Никос Христодулидис на свой ред заяви, че кипърската гръцка страна е напълно готова да се включи в съдържателни преговори, за да постигне жизнеспособно и функционално решение. Той обаче поясни, че никой не трябва да очаква, че кипърската гръцка страна ще се съгласи на предварително обречено уреждане на въпроса, което ще бъде равносилно на две държави, няма да може да функционира или няма да позволи на всички граждани на Република Кипър да се възползват от основни човешки права.

Той отбеляза, че липсата на решение не е решение и че чакането създава рискове и работи в полза на окупатора, пише "Прото тема". Докато има окупация, отбеляза Христодулидис, и "докато няма решение, всички сме губещи, кипърските гърци и кипърските турци".

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ