Microsoft: Базирани в Китай хакери са пробили имейли акаунти на министерства в САЩ
Базирани в Китай хакери са получили достъп до имейл акаунтите на около 25 организации, включително правителствени агенции, съобщи Microsoft, цитиран от Би Би Си.
Софтуерният гигант не е предоставил подробности за това къде са базирани правителствените агенции.
Министерството на търговията на САЩ обаче потвърди пред Би Би Си, че е било уведомено от Microsoft за атаката.
Според докладите министърът на търговията Джина Раймондо е сред лицата, засегнати от пробива.
„Microsoft уведоми Министерството за компрометиране на системата Office 365 на Microsoft и Министерството предприе незабавни действия, за да отговори“, каза говорител на Министерството на търговията на САЩ пред медията.
„Ние наблюдаваме нашите системи и ще реагираме незабавно, ако бъде открита допълнителна дейност“, добавиха от ведомството.
Американските медии съобщиха, че Държавният департамент също е бил атакуван от хакерите.
Китайското посолство в Лондон заяви пред агенция Ройтерс, че обвинението е „дезинформация“ и нарече правителството на САЩ „най-голямата хакерска империя в света и глобален кибер крадец“.
Microsoft каза, че базираната в Китай хакерска група, която тя нарича Storm-0558, е имала достъп до имейл акаунти чрез фалшифициране на цифрови токени за удостоверяване, изисквани от системата. Токените обикновено се използват за проверка на самоличността на дадено лице.
„Storm-0558 е насочен основно към правителствени агенции в Западна Европа и се фокусира върху шпионаж, кражба на данни и достъп до идентификационни данни“, казаха от компанията.
Софтуерният гигант съобщи, че неговите разследванията са установили, че нарушенията са започнали в средата на май и че сега е „смекчил ефекта на атаката и се е свързал със засегнатите клиенти“.
„Добавихме значителни автоматизирани системи за откриване на известни индикатори за компрометиране, свързани с тази атака... и не открихме доказателства за по-нататъшен достъп“, добавиха от Microsfot.
През май Microsoft и западните шпионски агенции заявиха, че китайски хакери са използвали „скрит“ зловреден софтуер, за да атакуват критична инфраструктура на американските военни бази в Гуам.
Експерти казаха, че това е една от най-големите известни кампании за кибершпионаж срещу САЩ.
Пекин нарече доклада на Microsoft „крайно непрофесионален“ и „дезинформация“.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.