Най-голямата стачка от десетилетия блокира Германия

Най-голямата стачка от десетилетия блокира Германия

Летищата, автогарите и жп гарите в цяла Германия спряха работа днес в един от най-големите протести от десетилетия насам, което доведе до смущения за милиони хора в началото на работната седмица.

24-часовите стачки, свикани от синдикатите "Верди" и "EVG" са една от последните мащабни изяви на недоволство в Европа в поредица от месеци на стачни действия, които засегнаха големите европейски икономики. Поводът навсякъде е продължаващата инфлация и понижаването на жизнения стандарта от по-високите цени на храните и енергията.

Стачкуващите работници, облечени в жълти или червени якета за висока видимост, надуха клаксони, сирени и свирки, издигнаха транспаранти и развяха знамена по време на протестите.

Асоциацията на летищата ADV изчисли, че 380 000 пътници са засегнати от протеста. Само във Франкфурт почти 1200 полета за 160 000 пътници бяха отменени, което доведе до струпване на блокирани пътници в чакалните, спящи по пейки или насядали направо по земята. В Кьолн липсата на градски влакове доведе до свръхтърсене на таксита, предава Ройтерс.

Служителите настояват за по-високи заплати, за да се намали ефектът от инфлацията, която достигна 9,3% през февруари. Германия, която беше силно зависима от Русия за газ преди войната в Украйна, беше особено силно засегната от по-високите цени, докато се бори за осигуряване на нови енергийни източници, а инфлацията в страната надвиши средната за еврозоната през последните месеци.

Постоянният натиск върху разходите тласна централните банки към поредица от увеличения на лихвените проценти, макар че политиците е твърде рано да се говори за спирала на цените и заплатите.

Профсъюзът Verdi преговаря от името на около 2,5 милиона служители в публичния сектор, включително в обществения транспорт и на летищата, докато профсъюза на железниците и транспорта EVG преговаря за около 230 000 служители в Deutsche Bahn и автобусните компании. В часовете преди стачката лидерите на профсъюзите предупредиха, че значителните увеличения на заплатите са "въпрос на оцеляване" за хиляди работници. Verdi настоява за увеличение на заплатите с 10,5%, което би повишило заплащането с най-малко 500 евро ($538) на месец, докато EVG иска увеличение с 12% или поне 650 евро на месец. 

"Милиони пътници, които зависят от автобуси и влакове, страдат от тази прекомерна, преувеличена стачка", каза говорител на Deutsche Bahn в понеделник.

Заседналите пътници изразиха едновременно съчувствие и недоволство от стачните действия.

"Да, оправдано е, но аз например никога не съм стачкувал през целия си живот и работя повече от 40 години. В същото време във Франция например стачкуват през цялото време за нещо", каза пътникът Ларс Бьом.

Работодателите предупреждават, че по-високите заплати за транспортните работници биха довели до увеличаване на тарифите и данъците, за да компенсират разликата.

Финансовият министър Кристиан Линднер от "Свободна демократическа партия" (FDP) се фокусира върху намаляване на дефицита след по-високи разходи по време на пандемията и енергийната криза.

Говорител на правителството в понеделник заяви, че политиката трябва да стои настрана от преговорите за заплатите, докато вътрешният министър Нанси Фейзър изрази увереност, че тази седмица ще бъде намерено решение.

Още стачки

Председателят на EVG Мартин Бъркерт предупреди, че са възможни нови стачки, включително през периода на великденските празници.

"Прекалено дълго ни размотават. Големите печелят, а малките, които поддържат всичко, не получават нищо", заяви стачкуващият работник Кристоф Гершнер пред репортер на "Ройтер". "Хората вече са принудени да имат втора или трета работа, за да свързват двата края", допълва той.

Днешният протест е част от вълни от разрушителни трудови стачки в богатите европейски страни през последните месеци, включително във Франция и Великобритания, където стотици хиляди работници в транспорта, здравеопазването и образованието настояват за по-високи заплати. Протестите срещу пенсионните реформи на президента Еманюел Макрон предизвикаха най-жестокото улично насилие от години във Франция, припомня Ройтерс. 

Главният икономист на Commerzbank Йорг Креймер каза, че икономическото въздействие на стачката в понеделник върху транспортния сектор на Германия с оборот от 181 милиона евро (194 милиона долара) на ден досега е ограничено, но това може да се промени, ако стачките продължат по-дълго време.

"Стачката ще опъне нервите на хората и ще навреди на имиджа на Германия като бизнес място. Но икономически загубите вероятно ще бъдат ограничени до транспортната индустрия, защото фабриките ще продължат да работят и много служители ще работят от вкъщи", добави Креймер. 

Ръководителят на Бундесбанк Йоахим Нагел каза миналата седмица, че Германия трябва да избегне спиралата между цените и заплатите.

"За да бъде ясно: предотвратяването на постоянна инфлация чрез пазара на труда изисква служителите да приемат разумни увеличения на заплатите и фирмите да приемат разумни маржове на печалба. Въпреки признаците на вторични ефекти, досега не сме наблюдавали дестабилизираща спирала цена-заплата в Германия", каза Нагел. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ