НАТО обеща подкрепа за Украйна до победа и позволи да използва западни оръжия по военни цели в Русия
НАТО ще подкрепя Украйна до победа - около тази позиция се обединиха участниците в започналата в събота в София парламентарна асамблея на НАТО. Във форума се включиха близо 400 парламентаристи от всички 32 държави членки на НАТО, включително и най-новият член Швеция, както и от 25 партньорски страни и парламентарни организации.
В последния ден на сесия, в българската столица пристигна и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, който в реч пред участниците, а и по-късно, след среща със служебния премиер Димитър Главчев отправи призив за преосмисляне на рестрикциите спрямо Украйна да използва оръжие от западните държави по военни цели в Русия.
"Дойде време да обмислим дали да вдигнем някои от ограниченията върху използването на предоставяните оръжия. Виждаме, особено в Харков, че фронтът и границата малко или много съвпадат. Ако Украйна не може да напада военни цели на руска територия, те не могат да се защитават, защото те са нападани от руска територия с ракети и артилерия", каза Столтенберг в рамките на пленарното заседание на Парламентарната асамблея на НАТО в София.
Това стана факт с гласувана поправка от делегатите в декларацията за подкрепа на Украйна, чрез коята се заявява подкрепа за страната в "нейното международно обосновано право да се самоотбранява чрез вдигане на някои ограничения за използване на въоръжение, предоставено от НАТО и партньорите, и възможността да се атакуват легитимни цели на територията на Русия". Финалният текст на декларацията, в който бе включено и правото на Украйна да използва предоставените ѝ оръжия за удари по военни цели на руска територия беше одобрен с голямо мнозинство и само девет гласа против. От началото на войната едно от ключовите условия за осигуряването на военна помощ на Украйна бе именно да не ползва предоставяните оръжия за удари отвъд границите си.
Парламентаристите от държавите членки на НАТО одобриха молбите на Малта и Косово да станат делегации на асоциирани членове.
Ние сме с Украйна до победата и след това, заяви преди пленарното заседание председателят на парламентарната Асамблея Михал Шчерба от Полша. "Трябва да изоставим изкуствените червени линии, Украйна трябва получи онова, което иска и да го използва така, както иска", добави Шчерба. И подчерта, че след приемането на Швеция, която на форума в София за пръв път участва в асамблеята като страна членка на Алианса, в него трябва да бъде приета и Украйна.
След като преди дни генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг заяви, че на Украйна трябва да се позволи да ползва военната помощ за удари по легитимни военни цели на руска територия, в София той уточни, че решението за това не е на НАТО, а на отделните страни, изпращащи оръжията.
Йенс Столтенберг изтъкна още трите основни теми на предстоящата годишна среща на алианса във Вашингтон през юли - подсилване на отбранителните възможности на страните членки на НАТО, подкрепа за Украйна и подсилване на глобалните партньорства с фокус върху Азиатско-тихоокеанския регион.
Приветствие към парламентарната асамблея на НАТО отправи и служебният премиер Димитър Главчев. Той изтъкна, че от срещата във Вашингтон България очаква фокус върху Черно море и Западните Балкани.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.