НАТО работи по дългосрочен план за Украйна, но различията остават

НАТО работи по дългосрочен план за Украйна, но различията остават

НАТО работи по дългосрочен план за Украйна, но различията остават

Членовете на НАТО се надпреварват да завършат план за предоставяне на дългосрочна подкрепа на Украйна, размишлявайки върху това как най-добре да гарантират сигурността на страната, докато тя не се присъедини към военния съюз, твърдят американски и европейски представители на алианса.

Остават четири седмици до срещата на върха на НАТО във Вилнюс, на която се очаква този план да бъде одобрен, като сред страните от пакта има съгласие, че Украйна не може да се присъедини към алианса, докато все още се водят битки срещу руските сили - позиция, приета в началото на юни от президента Володимир Зеленски след месеци на молби за бързо приемане.

Членовете на Алианса са близо до съгласуване на постепенни стъпки за укрепване на връзките с Украйна, включително подобряване на начина на сътрудничество между НАТО и Киев и многогодишна програма за подпомагане на Украйна да приведе силите си за сигурност към оперативните и технически стандарти на НАТО, според официални лица.

Съюзниците обаче все още не са разрешили различията си относно това как да отговорят на желанието на Украйна за членство, което се ръководи от неясна декларация от 2008 г., че ще се присъедини към Организацията на Северноатлантическия договор, без да се посочва как или кога, пишат Джонатан Ландей и Андрю Грей за Ройтерс.

Посланикът на САЩ в НАТО Джулиан Смит каза пред репортери в сряда, че членовете все още обсъждат как да отговорят на аспирациите на правителството в Киев за членство.

„В алианса се провежда богат разговор с цял набор от гледни точки“, каза Смит.

Високопоставен източник от организацията, пожелал анонимност, е казал на Ройтерс, че има „усилено търсене за намиране на механизъм, който да доближи Украйна до НАТО, без да я въведе в НАТО“.

Западните правителства като САЩ и Германия се притесняват от действия, които биха могли да доближат алианса до влизане в активна война с Русия. Москва отдавна разглежда разширяването на НАТО в Източна Европа като доказателство за западна враждебност.

Запитан на 2 юни за стремежите на Украйна да се присъедини към НАТО, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че това „ще бъде потенциален проблем за много, много години“.

Малцина военни анализатори очакват току-що започналата контраофанзива на Украйна да доведе конфликтa до бърз край – вместо това мнозина прогнозират години na битки.

През това време обществената подкрепа за защитата на Украйна на Запад може да избледнее и изборите в САЩ през 2024 г. може да доведат до по-малко желание на администрация да харчи пари за войната.

Ясен път към НАТО?

Над разискванията виси въпросът дали членовете на алианса могат да покажат единство, като постигнат споразумения преди срещата на върха на 11-12 юли в литовската столица. Неуспехът ще донесе на Путин политически и пропаганден дивидент.

„Никой не иска да поеме риска разединението да бъде демонстрирано открито“, каза високопоставен източноевропейски дипломат.

За да успокоят украинците, Полша и някои други източноевропейски правителства призоваха НАТО да очертае ясни стъпки към евентуално членство и да се подкрепят ускорени движения в тази посока.

Други, особено Съединените щати и Германия, не са склонни да приемат тази идея, твърдят дипломати.

Но всички са съгласни, че е необходимо допълнително да се засили сигурността на Украйна от сега до деня, в който тя се присъедини към НАТО.

„Трябва да гарантираме, че когато тази война приключи, има надеждни мерки за сигурността на Украйна, така че историята да не може да се повтори“, каза генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг в сряда.

Столтенберг заяви, че те ще включват споразумения между Украйна и редица съюзници в НАТО. Точният характер на тези договорености е обект на интензивна дискусия.

Някои лидери, като Зеленски и френският президент Еманюел Макрон, призоваха Украйна да получи „гаранции за сигурност“.

Американските служители предпочитат по-мекия термин „ангажименти за сигурност“. Те отказаха да дефинират какви ще бъдат тези ангажименти, но казаха, че работят върху механизъм, който ще позволи на отделните страни да предоставят дългосрочна военна помощ на Киев.

„Това, което ще видите с наближаването на срещата във Вилнюс, са засилени дискусии за това как може да изглежда този механизъм с подкрепата на много от нашите съюзници и партньори“, каза говорител на Съвета за национална сигурност на САЩ.

Дипломати и служители споделиха, че обсъжданите опции включват продължаване на доставките на съвременни оръжия, боеприпаси и оборудване, чиято стойност вече възлиза на десетки милиарди долари.

Някои предложиха плана да се базира на договореностите между САЩ с Израел, според които държавите от НАТО ще предлагат фиксирана двустранна военна помощ за дълъг период от време.

Габриел Тарини, съавтор на нов доклад на RAND Corporation за възстановяването на Украйна, каза, че докато Украйна не се присъедини към НАТО, алиансът трябва да проучи подобни мерки.

„Намирането на подход, който ще бъде достатъчно силен, за да възпре руската повторна атака, но който няма непременно да провокира Русия, ще бъде ключов за мерките за сигурност“, каза тя.

Столтенберг каза, че очаква Комисията НАТО-Украйна, форум за сътрудничество, да бъде надградена, за да се превърне в Съвет НАТО-Украйна, където Киев да бъде приет като равноправен партньор.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ