НАТО решава във Вилнюс да надскочи определените 2 % за разходи за отбрана

НАТО решава във Вилнюс да надскочи определените 2 % за разходи за отбрана

НАТО решава във Вилнюс да надскочи определените 2 % за разходи за отбрана

Решение за увеличаване на разходите за отбрана на страните-членки на НАТО, чийто неформален процент сега е 2% от брутния вътрешен продукт (БВП), ще бъде взето на срещата на върха на Северноатлантическия алианс през юли. Това съобщи във Вилнюс в понеделник генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

„Трябва да продължим да инвестираме в собствената си сигурност. На срещата на върха в столицата на Литва, /б.р. която ще се проведе на 11-12 юли/, ще се договорим за по-амбициозни инвестиции в отбраната, така че 2% от БВП да бъдат основата, а не тавана", каза той.

Страните от НАТО на срещата на върха в Уелс през септември 2014 г. решиха да поставят цел от 2% от БВП за всички страни членки. През март 2023 г. Столтенберг, представяйки годишния си доклад за дейността на НАТО, заяви, че само седем от 30-те държави от алианса са изпълнили задачата да увеличат разходите за отбрана до 2% от БВП. Според данните, предоставени в доклада, разходите за отбрана над 2% от БВП през 2022 г. са показани от Гърция (3,54%), САЩ (3,46%), Литва (2,47%), Полша (2,42%), Великобритания (2,16%). %), Естония (2,12%), Латвия (2,07%). За Германия стойността е 1,49%. Последните места традиционно се заемат от Испания (1,09%) и Люксембург (0,62%).

Междувременно Столтенберг заяви, че няма признаци за възможността Русия да използва ядрените оръжия, разположени в Беларус. „Ние следим ситуацията в Беларус, където Русия е разположила ядрени оръжия, което осъждаме като безотговорен ход, но не виждаме признаци, че Русия възнамерява да ги използва“, каза той.

Според генералния секретар това няма да разклати решимостта на НАТО да изпълни плановете си. "Русия няма да може да ни сплаши, така че да спрем да помагаме на Украйна. Тази подкрепа ще продължи толкова дълго, колкото е необходимо", аргументира се Столтенберг.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ