НАТО се похвали с половин милион войници във висока готовност

НАТО се похвали с половин милион войници във висока готовност

От 2014 г. насам НАТО претърпя най-значимата поколенческа трансформация по отношение на колективната отбрана, представяйки своите най-амбициозни отбранителни планове от Студената война насам, каза говорителката на алианса Фара Дахлала пред CNN. „В момента повече от 500 хиляди военнослужещи са в състояние на добра, висока готовност“, добави тя.

Методът за набиране и обучение на военен персонал е оставен на преценката на всяка отделна страна, но приблизително една трета от държавите от алианса имат някаква форма на задължителна военна служба, каза Даклала.

Още през 2022 г. алиансът имаше 20 хиляди военнослужещи във висока бойна готовност. През лятото на 2023 г. е решено да бъде увеличена числеността им до 300 хиляди. Година по-късно НАТО отчете постигането на тази цел. „Това, с което съюзниците разполагат, е значително повече от 300-те хиляди, които отетохме. Това са силите, за които съюзниците ни казаха, че са на разположение на това ниво на готовност“, каза източник от алианса пред AFP.

 „Алиансът демонстрира решимостта си да остане враг за нас и те директно позиционират това“, каза в отговор  говорителят на Кремъл  Дмитрий Песков.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Бъсеску: Днешният вот противопоставя два диаметрално различни политически курса – „промосковски“ срещу „проатлантически“