In memoriam: Навални насочи данните си за корупция към държавния глава, преживя и отравяне с „Новичок“

In memoriam: Навални насочи данните си за корупция към държавния глава, преживя и отравяне с „Новичок“

In memoriam: Навални насочи данните си за корупция към държавния глава, преживя и отравяне с „Новичок“

Най-смелият и непримирим руски опозиционен лидер Алексей Навални, който загуби живота си днес е роден на 4 юни 1976 г. в Бутин. Израства в град Обнинск, на 100 км от Москва. Той завършва право в Московския университет "Дружба на народите" през 1998 г. Прекарва една студентска година в САЩ като стипендиант на Yale World Fellow през 2010 г. Преди да бъде вкаран в затвора, живее в Москва със съпругата си Юлия. Двамата имат две деца. 47-годишният опозиционер преживя отравяне с нервнопаралитично вещество. Кампаниите на неговите организации разкриха корупцията на почти всички нива в руската държава. Те често бяха насочени срещу самия руски държавен глава.

Навални, чиито организации са забранени като "екстремистки" в Русия, едва оживя през август 2020 г., когато беше поразен с нервнопаралитично вещество "Новичок" в Сибир. Екипът му тогава го транспортира до Берлин. Там той се възстановява в продължение на месеци. На 17 януари 2021 г. опозиционерът реши все пак да се върне в Москва и беше незабавно задържан.

Поддръжниците му организираха масови протести в цяла Русия и полицията реагира със сила. Въпреки че на него и на антикорупционния му екип беше забранено да се кандидатират на парламентарните избори, те все пак успяха да разгневят Кремъл с предложението за "умно гласуване", което насърчаваше гласоподавателите да подкрепят кандидати, които имаха шанс да победят партията на Путин "Единна Русия". Посланието на Навални беше, че партията на Путин е пълна с "мошеници и крадци". Неговата Фондация за борба с корупцията (ФБК) изложи подробни твърдения за официалната корупция.

След като през февруари 2021 г. Навални получи присъда, Европейският съд по правата на човека постанови, че той трябва да бъде освободен незабавно заради опасност за живота му, но Русия отхвърли решението. Навални обяви гладна стачка в знак на протест срещу това, че властите в наказателната колония във Владимир отказали да му осигурят адекватно лечение за проблеми с краката и гърба. През юни 2022 г. негови съюзници алармираха, че той вече не е в затвора, където излежаваше присъдата си. По-късно федералните затворнически власти признаха, че е бил преместен в наказателна колония с мрачна слава - затвора ИК-6, на повече от 250 км източно от Москва. Последната присъда, произнесена от съдиите през август 2023 г., с която срокът му на лишаване от свобода се удължава на 19 години, го премести в наказателна колония с максимална сигурност, предназначена за най-опасните престъпници в Русия, в далечния Север.

Суровото отношение към отявления критик на Кремъл отразява факта, че Путин и неговият режим се страхуват от влиянието, което кампаниите на Навални придобиват, каза пред Би Би Си правнучката на съветския лидер Никита Хрушчов - Нина Хрушчева, която сега е анализатор. 

На 2 февруари 2021 г. московски съд вкара Навални в затвора за нарушаване на условията на условна присъда от 2014 г. за измама. Делото срещу него се основаваше на това, че през 2020 г. той не се е явявал редовно в полицията. Правният му екип заяви, че това е абсурдно, тъй като властите са знаели много добре, че той получава спешно лечение в Берлин заради нападението с нервнопаралитичното вещество "Новичок" в Сибир. Той напомни на съда, че през част от това време е бил в кома. Навални твърдеше, че между януари и август 2020 г., преди отравянето му, се е явявал в полицията два пъти месечно. Той беше обвинен и за предполагаемо присвояване на средства от руското дъщерно дружество на френската козметична фирма "Ив Роше" и от дърводобивната фирма "Кировлес". Брат му Олег беше осъден на три години и половина затвор, а Алексей получи същата присъда, но условно. През 2016 г. Европейския съд по правата на човека, установи, че правата на Навални са били нарушени, и осъди Русия да изплати на него и на брат му Олег обезщетение. По-късно обаче Върховният съд на Русия потвърди присъдата. След нея критикът на Путин беше затворен в наказателната колония във Владимир. През март 2022 г. присъдата му беше увеличена с девет години, след като беше признат за виновен по нови обвинения в присвояване и неуважение към съда. Той беше  преместен в нова наказателна колония в Мелехово, на около 250 км източно от Москва. А през август 2023 г. получи допълнителна 19-годишна присъда, след като беше обвинен в създаване и финансиране на екстремистки организации и дейности. Преди съдебния процес Навални заяви, че ще бъде подложен на присъда в "сталински" стил, целяща да сплаши други противници на Путин, но призова руснаците да се противопоставят на "злодеите и крадците в Кремъл".

Навални обвини Путин, че лично е наредил на държавни агенти да го отровят и повтори това твърдение в съда.  През септември 2020 г. германското правителство разкри, че проведените от военните тестове са открили "недвусмислено доказателство за наличието на химическо нервнопаралитично бойно вещество от групата "Новичок". Кремъл отрече да е замесен. След това ЕС наложи санкции на шестима високопоставени руски служители и на руски изследователски център за химически оръжия, като ги обвини в пряко участие в отравянето. Русия отвърна с ответни санкции.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ