Новият китайски премиер предложи сътрудничество на САЩ и нормални отношения с Тайван

Новият китайски премиер предложи сътрудничество на САЩ и нормални отношения с Тайван

„През последните няколко години в САЩ се вдига много шум около „отдалечаването" на двете страни, но не знам колко хора могат наистина да имат ползи от тези слухове“, казa новият китайски премиер Ли Цян пред медиите след приключването на Общокитайското събрание на народните представители, предаде Радио Китай. Според китайските статистически данни през миналата година търговията между Китай и САЩ е достигнала рекордно високи стойности от близо 760 милиарда щатски долара, обясни Ли.

Китайският премиер заяви също, че икономиките на Китай и Съединените щати извличат взаимни ползи от развитието си. Двете страни могат и трябва да си сътрудничат. Съществуват много възможности за сътрудничество между Китай и САЩ, но възпирането и потискането няма да бъдат от полза за никого.

Ли Цян заяви, че сънародниците от двата бряга на тайванския проток са от едно и също семейство. „На база на принципа за „един Китай“ и Консенсуса от 1992 г. ще продължим да насърчаваме икономическия и културния обмен между двата бряга на пролива. Насърчаваме повече тайвански сънародници и предприятия да инвестират в континенталната част на Китай. Очакваме час по-скорошното нормализиране на контактите между двата бряга и възстановяване на нормалното сътрудничество“, заяви Ли Цян.

Тази година китайската цел за растеж на БВП е около 5%, определена според цялостните обстановка от икономически и социални фактори. Китайската икономика е изключително голяма – вече надхвърля 120 трилиона юана, но същевременно е и изправена пред редица предизвикателства. При такава висока база, постигането на икономически растеж ще изисква повече усилия. За осъществяване на целта, Китай ще използва редица комбинирани мерки, като макроикономически политики, разширяване на търсенето, реформа и иновации и предотвратяване на рисковете. 

Правителство винаги е отдавало голямо значение на уникалните предимства и характеристики на двата специални административни района Хонконг и Макао. След връщането на Хонконг на Китай и със силната подкрепа на държавата, статутът му на международен финансов, търговски и транспортен център беше укрепен и допълнително развит. Макао от своя страна като международен център за отдих и туризъм се радва на популярност из целия свят. „С решителната подкрепа на държавата, придържайки се към принципа „една държава, две системи“, бъдещето на Хонконг и Макао определено ще бъде по-добро“,каза още премиерът Ли Цян.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ