Ново предложение на САЩ за Газа предвижда освобождаването на заложниците в рамките на 60 дни

Израелските заложници на Хамас ще бъдат освобождавани поетапно в рамките на 60 дни съгласно ново предложение на САЩ за прекратяване на огъня в ивицата Газа, съобщи The New York Times, позовавайки се на запознати с въпроса. Според тях сделката ще включва освобождаването на 10-те оцелели заложници и връщането на 18 тела, все още държани от Хамас в ивицата Газа, в замяна на палестински затворници. Източници на вестника уточниха, че освобождаването на заложници и връщането на телата ще се извършват поетапно, в пет групи в рамките на 60 дни.
Вестникът припомня, че според предишното предложение на Съединените щати всички затворници е трябвало да бъдат освободени до седмия ден от прекратяването на огъня. Според трима израелски представители новото предложение има за цел да предостави на Хамас по-солидни гаранции, че временното примирие може да проправи пътя за трайно прекратяване на военните действия в палестинския анклав.
По-рано Асошиейтед прес (АП) съобщи, че Хамас е заявил готовност да сключи споразумение за прекратяване на огъня в ивицата Газа, но не е приел предложенията на президента на САЩ Доналд Тръмп относно условията на примирието. „Движението е готово и сериозно настроено да постигне споразумение.) Хамас е готово да приеме всяка инициатива, която определено ще доведе до трайно прекратяване на военните действия“, цитира агенцията говорителя на движението Тахер ал-Нуну.
Дипломатически източник в Египет е съобщил на Асошиейтед прес, че делегация на Хамас планира да се срещне с египетски и катарски представители, за да обсъдят предложението за прекратяване на огъня. Преди това Тръмп заяви, че Израел се е съгласил с предложените от Съединените щати условия за 60-дневно прекратяване на огъня в Газа. Американският президент призова Хамас да приеме предложението възможно най-скоро и предупреди, че ситуацията само ще се влоши, ако това не стане.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.