Задава се най-големият глобален недостиг на ориз от 20 г.

Задава се най-големият глобален недостиг на ориз от 20 г.

Задава се най-големият глобален недостиг на ориз от 20 г.

От Китай до САЩ и Европейския съюз производството на ориз намалява, а цените за повече от 3,5 милиарда души по целия свят се повишават. Това засяга особено силно Азиатско-тихоокеанския регион, който консумира 90% от световния ориз, пише Си Ен Би Си.

Глобалният пазар на ориз се очаква да регистрира най-големия си дефицит от две десетилетия през 2023 г., според Fitch Solutions.

Дефицит от такъв мащаб за една от най-отглежданите зърнени култури в света ще навреди на големите вносители, казаха анализатори пред медията.

„На глобално ниво най-очевидното въздействие на световния дефицит на ориз беше и все още е високата цена на ориза“, каза анализаторът на Fitch Solutions Чарлз Харт.

Цените на ориза се очаква да останат около настоящите върхови стойности до 2024 г., се посочва в доклад на Fitch Solutions Country Risk & Industry Research от 4 април.

„Като се има предвид, че оризът е основната хранителна стока на множество пазари в Азия, цените са основен определящ фактор за инфлацията на цените на храните и продоволствената сигурност, особено за най-бедните домакинства“, каза Харт.

Глобалният дефицит за 2022/2023 г. ще бъде 8,7 милиона тона, прогнозира докладът.

Това ще отбележи най-големия световен дефицит на ориз от 2003/2004 г., когато световните пазари на ориз генерираха дефицит от 18,6 милиона тона, отбеляза Харт.

Запаси под натиск

Има недостиг на ориз в резултат на продължаващата война в Украйна, както и на лошото време в икономики, произвеждащи ориз, сред които Китай и Пакистан.

През втората половина на миналата година земеделски земи в най-големия производител на ориз в света Китай бяха засегнати от проливни мусонни дъждове и наводнения.

Натрупаните валежи в провинциите Гуанси и Гуандун - основните центрове на Китай за производство на ориз, са вторите най-високи за последните 20 години, според компанията за анализи на селското стопанство Gro Intelligence.

 Пакистан, който представлява 7,6% от световната търговия с ориз, отбеляза спад на годишното производство с 31% поради тежки наводнения миналата година, каза Министерството на земеделието на САЩ (USDA), определяйки въздействието като „дори по-лошо от първоначалното очакваното“.

Недостигът отчасти се дължи на „годишното влошаване на реколтата в континентален Китай, причинено от жега и суша, както и от въздействието на тежки наводнения в Пакистан“, посочи Харт.

В допълнение към по-строгите предизвикателства пред предлагането, оризът стана все по-привлекателна алтернатива след скока в цените на други основни зърнени храни след нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г., добави Харт.

Чии купички за ориз ще бъдат засегнати?

По-ниското производство на ориз на годишна база в други страни като САЩ и ЕС също е допринесло за дефицита, каза Оскар Тякра, старши анализатор в световната банка за храни и земеделие Rabobank.

„Ситуацията с глобалния дефицит на ориз ще увеличи разходите за внос на ориз за големите вносители на ориз като Индонезия, Филипините, Малайзия и африканските страни през 2023 г.“, добави той.

Много страни също ще бъдат принудени да намалят вътрешните си запаси, каза Кели Гоугари, старши изследователски анализатор в Gro Intelligence. По думите й страните, които са най-засегнати от дефицита, ще бъдат тези, които вече страдат от висока вътрешна инфлация на цените на храните, като Пакистан, Турция, Сирия и някои африкански страни.

„Глобалният пазар за износ на ориз, който обикновено е по-стегнат от този на другите основни зърнени култури... е засегнат от ограничението за износ на Индия“, каза Харт от Fitch Solutions.

Индия забрани износа на натрошен ориз през септември - ход, който според Харт, е „основен двигател на цените“ за ориза.

Излишък на хоризонта

Дефицитът обаче скоро може да остане в миналото.

Fitch Solutions изчислява, че световният пазар на ориз ще се върне към „почти балансирана позиция през 2023/24 г.“.

Това може да доведе до падане на фючърсите на ориз в годишно изражение под нивото им от 2022 г., но те все още ще бъда завишени в сравнение със средната стойност преди пандемията от COVID-19 (2015-2019 г.).

„Вярваме, че пазарът на ориз ще се върне към излишък през 2024/25 г. и след това ще продължи да се разхлабва в средносрочен план“, посочват от Fitch.

„Наше мнение е, че глобалното производство на ориз ще отбележи солиден отскок през 2023/24 г., като очакваме общото производство да нарасне с 2,5% на годишна база“, прогнозират от агенцията, като добавят, че Индия ще е „основният двигател“ на световното производство на ориз през следващите пет години.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ