Папа Франциск: Светът наближава точката на пречупване

Папа Франциск: Светът наближава точката на пречупване

Папа Франциск отправи остро напомняне за ефектите от изменението на климата, предупреждавайки, че „светът, в който живеем, се разпада и може да наближава точката на пречупване“, предаде Си Ен Би Си.

„Въпреки всички опити за отричане, прикриване или замазване на въпроса, признаците на изменението на климата са тук и стават все по-очевидни“, посочи папата в документ, озаглавен Laudate Deum или „Слава на Бога“.

„Никой не може да пренебрегне факта, че през последните години сме свидетели на екстремни метеорологични явления, чести периоди на необичайна жега, суша и други викове на протест от страна на планетата, които са само няколко осезаеми изражения на тиха болест, която засяга всички “, се допълва в документа.

Освен това се подчертава, че „специфичните климатични промени, провокирани от човечеството, значително увеличават вероятността от екстремни явления, които са все по-чести и интензивни“.

Подчертавайки въздействието на изменението на климата върху човешкия живот, Франциск коментира, че сега „осъзнава, че нашите отговори не са били адекватни, докато светът, в който живеем, се разпада и може да наближава точката на пречупване“.

Това се усеща в редица области, от принудителната миграция и здравеопазването до жилищата, достъпа до ресурси и източниците на заетост, каза той.

Франциск засегна и предстоящата среща на върха за климатичните промени COP28 в Обединените арабски емирства, която ще започне в края на ноември.

Писмото му описва ОАЕ като „страна от Персийския залив, известна като голям износител на изкопаеми горива, въпреки че е направила значителни инвестиции във възобновяеми енергийни източници“.

Освен това се отбелязва, че петролните и газовите компании все още „планират нови проекти там с цел по-нататъшно увеличаване на производството си“.

ОАЕ бяха критикувани преди това за поемането на председателството на COP28, предвид ролята им на голям производител на изкопаеми горива.

Папата изрази надежда, че участниците в конференцията ще бъдат „стратези, способни да вземат предвид общото благо и бъдещето на своите деца и да го поставят пред краткосрочните интереси на определени страни или бизнеси“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ