Павел Дуров бе поставен под съдебен надзор и получи забрана да напуска Франция

Павел Дуров бе поставен под съдебен надзор и получи забрана да напуска Франция

Основателят на „Телеграм“ Павел Дуров бе поставен под съдебен надзор и получи забрана да напуска Франция като част от разследване на организираната престъпност в приложението за съобщения, съобщиха парижки прокурори, цитирани от Би Би Си.

Дуров беше пуснат от ареста под гаранция от 5 млн. евро, след като преди дни беше арестуван от френските власти и след като беше разпитан от съдия-следовател. Роденият в Русия милиардер, който е и френски гражданин, трябва да се явява във френско полицейско управление два пъти седмично и няма право да напуска територията на страната.

Дуров беше задържан при пристигането си на летище „Бурже“, северно от Париж, миналата събота.

В изявление от сряда парижките прокурори посочиха, че срещу Дуров е образувано официално разследване за предполагаеми престъпления, които включват:

• Съучастие в администрирането на онлайн платформа за извършване на незаконни трансакции от организирана група

• Отказ от комуникация с властите

• Съучастие в организирано престъпно разпространение на сексуални изображения на деца

Във Франция подвеждането под официално разследване не приписва вина и не води непременно до съдебен процес, но показва, че съдиите считат, че има достатъчно причини, за да се продължи разследването.

Засега Дуров не е направил публичен коментар относно последните събития.

Адвокатът му Давид Оливие Камински каза, че „Телеграм“ еспазва във всяко отношение европейските цифрови разпоредби и е модерирана по същите стандарти като другите социални мрежи.

Беше „абсурдно“ да се твърди, че клиентът му може да е замесен „в престъпни действия, които не го засягат нито пряко, нито косвено“, добави той.

Безпрецедентно е собственик на социална мрежа да бъде арестуван поради начина, по който тази платформа се използва, и това подхрани ожесточен дебат онлайн относно свободата на словото и отговорността.

Илон Мъск, собственикът на X, защити  Дуров, твърдейки, че модерацията е „пропагандна дума“ за цензура. Той призова за освобождаването на основателя на „Телеграм“.

Крис Павловски, основателят на противоречиво приложение за споделяне на видео Rumble, каза, че е избягал от Европа след задържането на Дуров.

Докато повечето от най-големите социални мрежи в света се ангажират с национални и международни органи, когато става въпрос за сериозни престъпления като споделяне на изображения на сексуално насилие над деца, „Телеграм“ е обвинен, че ги игнорира.

Фирмата, която сега е със седалище в Дубай, настоява, че нейните инструменти за модериране да отговарят на индустриалните стандарти.

Френският президент Еманюел Макрон каза по-рано тази седмица, че Франция е дълбоко ангажирана със свободата на изразяване и че решението за задържането на Дуров не е „по никакъв начин политическо“.

Въпреки че съобщенията в „Телеграм“ могат да бъдат криптирани, което означава, че само подателят и получателят могат да ги преглеждат, тази функция не е активирана по подразбиране и трябва ръчно да се включи към частни чатове.

В понеделник вечерта парижките прокурори казаха, че Дуров е задържан в ареста като част от разследване за киберпрестъпления. В отговор от „Телеграм“ заявиха, че Дуров „няма какво да крие“.

Москва също излезе с позиция, като отбеляза, че без „сериозна база от доказателства“ обвиненията могат да се разглеждат като акт на „сплашване“ срещу голяма технологична компания за политически цели.

„Телеграм“ е основана през 2013 г. и е особено популярна в Русия, Украйна и други държави от бившия Съветски съюз, както и в Иран.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ