Павел Дуров: Telegram не е „анархистичен рай", арестът ми бе погрешен
Основателят и главен изпълнителен директор на Telegram Павел Дуров нападна френските власти, определяйки ареста си миналата седмица във връзка с обвиненията за недостатъчно модериране на приложението като „погрешен“, предаде Би Би Си.
В първото си публично изявление, откакто беше задържан, той отхвърли твърденията, че Telegram е „някакъв анархистичен рай“ като „абсолютно неверни“.
Дуров беше арестуван на 25 август на летище „Бурже“, северно от Париж и оттогава му бяха повдигнати обвинения по подозрение в съучастие в допускане на незаконни трансакции, трафик на наркотици, измами и разпространение на снимки на сексуално насилие над деца в сайта му.
В изявлението на Дуров, което той публикува в Telegram, се посочва, че търсенето на отговорност от него за престъпления, извършени от трети страни в платформата, е едновременно „изненадващ“ и „погрешен подход“.
„Ако една страна не е доволна от дадена интернет услуга, установената практика е да започне съдебно дело срещу самата услуга“, каза роденият в Русия милиардер, който също е френски гражданин.
„Използването на закони от ерата преди смартфоните за обвинение на изпълнителен директор в престъпления, извършени от трети страни на управляваната от него платформа, е погрешен подход. Изграждането на технология е достатъчно трудно и без това. Никой новатор никога няма да създаде нови инструменти, ако знае, че може да носи лична отговорност за потенциална злоупотреба с тези инструменти“, добави той.
Въпреки че призна, че Telegram не е перфектен, той каза, че френските власти имат няколко начина да се свържат с него и с Telegram и че приложението има официален представител в ЕС.
„Твърденията в някои медии, че Telegram е някакъв анархистичен рай, са абсолютно неверни. Всеки ден сваляме милиони вредни публикации и канали“, настоя той.
Telegram позволява създаването на групи с до 200 000 членове, което според критиците на платформата улеснява разпространението на дезинформация. Те посочват, че потребителите споделят конспиративно, неонацистко, педофилско или свързано с тероризъм съдържание.
Наскоро в Обединеното кралство приложението беше обект на проверка за хостване на крайнодесни канали, които изиграха важна роля в организирането на антиимигрантски протести в редица английски градове миналия месец.
Telegram премахна някои групи, но експертите по киберсигурност казват, че като цяло системата му за модериране на екстремистко и незаконно съдържание е значително по-слаба от тази на други компании за социални мрежи и приложения за съобщения.
В изявлението си Дуров призна, че „рязкото увеличение“ на броя на потребителите на приложението за съобщения, което по думите му има 950 млн. потребители, е „причинило проблеми при растежа, които са улеснили престъпниците да злоупотребяват с нашата платформа“.
Той подчерта, че ще се стреми „значително подобри нещата в това отношение“
Би Би Си съобщи миналата седмица, че Telegram е отказала да се присъедини към международни програми, насочени към откриване и премахване на материали, съдържащи малтретиране на деца.
39-годишният Павел Дуров е роден в Русия и сега живее в Дубай, където е базирана и Telegram. Има гражданство на Обединените арабски емирства и Франция.
Telegram, който той основа през 2013 г., е особено популярен в Русия, Украйна и страните от бившия Съветски съюз.
Приложението беше забранено в Русия през 2018 г. след предишен отказ от негова страна да сподели с властите потребителски данни. Забраната беше отменена през 2021 г.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.