Песимизъм владее американските потребители

Песимизъм владее американските потребители

Песимизъм владее американските потребители

Настроенията на американските потребители паднаха до ново рекордно ниско ниво през юни. Това сочат окончателните резултати от проучване на Университета в Мичиган, цитирани от Американския институт за икономически изследвания (AIER).

Комбинираните потребителски настроения намаляха до 50,0 през юни от 58,4 през май, загуба от 8,4 пункта или 14,4 %. Индексът е в съответствие с предишни рецесии.

Двата компонента индекса отчетоха рязък спад. Индексът на текущите икономически условия падна до 53,8 от 63,3 през май и отбеляза спад от 9,5 пункта или 15% за месеца, поставяйки го на рекордно ниско ниво.

Вторият подиндекс – този на очакванията на потребителите, един от водещите индикатори на AIER,  загуби 7,7 пункта или 13,9% за юни, като слезе надолу до 47,5 – най-ниското ниво от май 1980 г.

В доклада се посочва, че потребителите с различни доходи, възраст, образование, географски регион, политическа принадлежност, дялово участие и статус на собственост никога не са били по-песимистично настроени от 2009-а досега. Около 79% от тях очакват неблагоприятни условия за бизнеса през следващата година.

Очакванията за инфлацията на годишна база останаха непроменени – за ръст от 5,3% през юни, малко под нивото от 5,4% за март и април 2022 г. Едногодишните очаквания се повишиха над 3,5% няколко пъти от 2005 г. досега, посочват авторите на доклада.

Петгодишните инфлационни очаквания се покачиха до 3,1% през юни. Този резултат остава в рамките на 25-годишния диапазон от 2,2% до 3,5%.  „Инфлацията продължава да бъде от първостепенно значение за потребителите. 47% от тях я посочват за причина за влошаване на жизнения им стандарт, само с 1 пр.п. по-малко от най-високото ниво за всички времена от Голямата рецесия досега. След предварителното четене Федералният резерв повиши лихвените проценти със 75 базисни пункта, надхвърляйки повишението с 50 базисни пункта”.

Причина за спада на потребителските нагласи са няколко обстоятелства, водещо от които е инфлацията. Поскъпването на живога засяга вземането на решения от физическите и юридическите лица и нарушава икономическата дейност. Като цяло икономическите рискове остават повишени поради въздействието на инфлацията, засилващия се цикъл на затягане на Фед и прекъсванията, свързани с руската инвазия в Украйна, и периодичните блокирания в Китай. Общата икономическа перспектива остава много несигурна.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ