Песимизъм владее американските потребители
Настроенията на американските потребители паднаха до ново рекордно ниско ниво през юни. Това сочат окончателните резултати от проучване на Университета в Мичиган, цитирани от Американския институт за икономически изследвания (AIER).
Комбинираните потребителски настроения намаляха до 50,0 през юни от 58,4 през май, загуба от 8,4 пункта или 14,4 %. Индексът е в съответствие с предишни рецесии.
Двата компонента индекса отчетоха рязък спад. Индексът на текущите икономически условия падна до 53,8 от 63,3 през май и отбеляза спад от 9,5 пункта или 15% за месеца, поставяйки го на рекордно ниско ниво.
Вторият подиндекс – този на очакванията на потребителите, един от водещите индикатори на AIER, загуби 7,7 пункта или 13,9% за юни, като слезе надолу до 47,5 – най-ниското ниво от май 1980 г.
В доклада се посочва, че потребителите с различни доходи, възраст, образование, географски регион, политическа принадлежност, дялово участие и статус на собственост никога не са били по-песимистично настроени от 2009-а досега. Около 79% от тях очакват неблагоприятни условия за бизнеса през следващата година.
Очакванията за инфлацията на годишна база останаха непроменени – за ръст от 5,3% през юни, малко под нивото от 5,4% за март и април 2022 г. Едногодишните очаквания се повишиха над 3,5% няколко пъти от 2005 г. досега, посочват авторите на доклада.
Петгодишните инфлационни очаквания се покачиха до 3,1% през юни. Този резултат остава в рамките на 25-годишния диапазон от 2,2% до 3,5%. „Инфлацията продължава да бъде от първостепенно значение за потребителите. 47% от тях я посочват за причина за влошаване на жизнения им стандарт, само с 1 пр.п. по-малко от най-високото ниво за всички времена от Голямата рецесия досега. След предварителното четене Федералният резерв повиши лихвените проценти със 75 базисни пункта, надхвърляйки повишението с 50 базисни пункта”.
Причина за спада на потребителските нагласи са няколко обстоятелства, водещо от които е инфлацията. Поскъпването на живога засяга вземането на решения от физическите и юридическите лица и нарушава икономическата дейност. Като цяло икономическите рискове остават повишени поради въздействието на инфлацията, засилващия се цикъл на затягане на Фед и прекъсванията, свързани с руската инвазия в Украйна, и периодичните блокирания в Китай. Общата икономическа перспектива остава много несигурна.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.