Планът на Тръмп за „Златния купол“ може да даде старт на нова ера на космическо въоръжаване

Концепцията за противоракетна отбрана „Златен купол“ на президента на САЩ Доналд Тръмп съживява спорна, десетилетна инициатива, чието амбициозно изграждане може да преобърне нормите в космоса и да промени отношенията между водещите космически сили в света.
Обявяването на „Златен купол“ – огромна мрежа от спътници и оръжия в земната орбита, която ще струва 175 милиарда долара – може рязко да ескалира милитаризацията на космоса – тенденция, която се засили през последното десетилетие, казват космически анализатори, цитирани от Ройтерс.
Въпреки че най-големите космически сили в света - САЩ, Русия и Китай - са разположили военни и разузнавателни средства в орбита от 60-те години на миналия век, те са го правили предимно тайно.
При бившия президент Джо Байдън, служители на Космическите сили на САЩ все по-гласовито заявиха необходимостта от по-големи нападателни космически способности поради космическите заплахи от Русия и Китай.
Когато Тръмп обяви плана си за „Златния купол“ през януари, това беше ясна промяна в стратегията, която набляга на смело навлизане в космоса със скъпи, неизпитани технологии, които биха могли да бъдат от финансова полза за американските отбранителни контрактори.
Концепцията включва космически ракети , които ще се изстрелват от спътници в орбита, за да прехващат конвенционални и ядрени ракети, изстреляни от Земята.
“Мисля, че това отваря кутията на Пандора“, каза Виктория Самсон, директор по космическа сигурност и стабилност в мозъчния тръст „Фондация „Сигурен свят““ във Вашингтон, визирайки разполагането на ракети в космоса. „Не сме се замисляли наистина за дългосрочните последици от това“, добави тя.
Самсон и други експерти заявиха, че „Златният купол“ може да провокира други държави да разположат подобни системи в космоса или да разработят по-модерни оръжия, за да заобиколят противоракетния щит, ескалирайки надпреварата във въоръжаването в космоса.
Пентагонът не отговори веднага на искането за коментар.
Русия и Китай реагираха различно на последните новини от Тръмп. Говорител на китайското външно министерство заяви, че е „сериозно загрижено“ за проекта и призова Вашингтон да се откаже от разработването му, добавяйки, че той носи „силни офанзивни последици“ и увеличава рисковете от милитаризация на космическото пространство и надпревара във въоръжаването.
Говорител на Кремъл заяви, че „Златният купол“ би могъл да наложи преговори между Москва и Вашингтон за контрол над ядрените оръжия в обозримо бъдеще.
Основната цел на плана „Златният купол“ е защита срещу нарастващия арсенал от конвенционални и ядрени ракети от противниците на САЩ - Русия, Китай и по-малки държави като Северна Корея и Иран. Той е възраждане на усилия от ерата на Студената война, изготвени от бившия президент на САЩ Роналд Рейгън по Стратегическа отбранителна инициатива, по-известна като програмата „Междузвездни войни“.
Тя предвиждаше разполагането на съзвездие от ракети и мощни лазерни оръжия в ниска околоземна орбита, които биха могли да прехванат балистична ядрена ракета, изстреляна от всяка точка на Земята, или във фазата ѝ на ускорение мигове след изстрелването, или във фазата ѝ на светкавично бърз полет в космоса.
Но идеята така и не се осъществи, главно поради технологични пречки, както и високата цена и опасенията, че би нарушила договор за противобалистични ракети, който оттогава е изоставен.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.