Подпалени сгради и автомобили, разграбени магазини: Франция разположи 45 000 полицаи за справяне с безредиците

Подпалени сгради и автомобили, разграбени магазини: Франция разположи 45 000 полицаи за справяне с безредиците

Подпалени сгради и автомобили, разграбени магазини: Франция разположи 45 000 полицаи за справяне с безредиците

Франция разположи 45 000 полицаи и няколко бронирани превозни средства по улиците в събота на фона на продължаващите за четвърта нощ бунтове в редица градове, след като във вторник силите на реда застреляха 17-годишен младеж, предаде Ройтерс.

Множество сгради и превозни средства бяха подпалени, а редица магазини бяха разграбени в рамките на най-сериозната криза за президента Еманюел Макрон след протестите на „жълтите жилетки“, започнали през 2018 г.

Безредици има в цялата страна, включително в градовете като Марсилия, Лион, Тулуза, Страсбург и Лил, както и в Париж, където Наел М., 17-годишен от алжирски и марокански произход, беше застрелян във вторник в предградието Нантер.

Смъртта му, уловена на видео, възобнови дългогодишното недоволство сред бедните градски общности със смесено население, които се оплакват от полицейско насилие и расизъм.

Министърът на вътрешните работи Жералд Дарманен каза рано в събота, че 270 души са били арестувани в петък вечерта, като общият брой на задържаните от началото на безредиците надхвърля 1100 души.

Арестите в петък вечер включват 80 души в южния град Марсилия, вторият по размер във Франция и дом на много хора от северноафрикански произход.

Изображения в социалните медии показват експлозия, разтърсваща старата пристанищна зона на Марсилия. Градските власти казаха, че разследват причината, но не вярват да има пострадали.

В централната част на Марсилия протестиращите разграбиха оръжеен магазин и откраднаха няколко ловни пушки, но не и боеприпаси, съобщи полицията. Един човек е бил арестуван с пушка, която вероятно е била взета от магазина.

Призиви за разполагане на допълнителни сили на реда

Кметът на Марсилия Беноа Паян призова националното правителство незабавно да изпрати допълнителни части за борба с безредиците. „Сцените на грабене и насилие са неприемливи“, каза той късно в петък. Трима полицаи бяха леко ранени рано в събота.

В Лион, третият по големина град във Франция, жандармерията изпрати бронетранспортьори и хеликоптер., за да потушат безредиците.

Дарманен поиска от местните власти във Франция да спрат движението на автобуси и трамваи от 21 часа местно време у каза, че са разположени 45 000 полицаи, което е с 5 000 повече от четвъртък.

„Следващите часове ще бъдат решаващи и знам, че мога да разчитам на вашите безупречни усилия“, обърна се той към пожарникарите и полицаите

Попитан във вечерна телевизионна новинарска емисия на TF1 дали правителството може да обяви извънредно положение, министърът отговори: „Честно е казано, че не изключваме нито една хипотеза и ще видим след тази вечер какво ще избере президентът на републиката“.

В Париж полицията прогони протестиращите от емблематичния централен площад „Конкорд“.

Повече от 200 полицаи са били ранени след избухването на размириците и стотици демонстранти и са били арестувани, каза Дарманен, като добави, че средната им възраст е 17 години.

По-рано Макрон призова родителите да държат децата си далеч от улицата.

Играчи от френския национален отбор по футбол излязоха с рядко изявление, призоваващо за спокойствие. „Насилието трябва да спре, за да остави място за траур, диалог и реконструкция“, се казва в изявлението, публикувано в акаунта на звездата Килиан Мбапе в Instagram.

Публичните събития, включително два концерта на „Стад дьо Фран“ с в покрайнините на столицата, бяха отменени. Организаторите на „Тур дьо Франс“ заявяват, че са готови да се адаптират към всяка ситуация, когато велосипедното състезание мина на територията на страната в понеделник, след като стартира в испанския град Билбао.

Макрон има кризисна среща

Макрон напусна срещата на върха на Европейския съюз в Брюксел по-рано, за да посети втората кризисна среща на френския кабинет за два дни.

Президентът иска от социалните мрежи да премахнат „най-чувствителните“ кадри от безредици и да разкрият самоличността на потребителите, насърчаващи насилието.

Дарманен се среща с представители на Meta, Twitter, Snapchat и TikTok. Snapchat заяви, че има нулева толерантност към съдържанието, което подбужда към насилие.

Приятел на семейството на жертвата, Мохамед Якуби, каза, че гневът е подхранван от чувството за несправедливост след инциденти с полицейско насилие срещу малцинствени етнически общности, много от които, идващи от бивши френски колонии.

„Писна ни, ние също сме французи. Ние сме против насилието, ние не сме измет“, каза той.

Макрон отрича да има системен расизъм в правоприлагащите органи.

Видеоклипове в социалните медии показват горящи градски пейзажи. Трамвай беше запален в източния град Лион и 12 автобуса бяха изпотрошени в депо в Обервилие, северен Париж.

Някои туристи изразиха притеснения от случващото се, докато други заявиха своята подкерпа.

„Расизмът и проблемите с полицията и малцинствата са важна тема, на която трябва да се обърне внимание“, каза американският турист Енцо Санто Доминго в Париж.

Някои западни правителства предупредиха гражданите си да бъдат внимателни.

В Женева службата по правата на ООН подчерта значението на мирните събрания и призова френските власти да гарантират, че използването на сила от полицията е недискриминационно.

„Това е момент, който да накара страната да се заеме сериозно с дълбоките проблеми на расизма и расовата дискриминация в правоприлагането“, каза говорителят Равина Шамдасани.

Размириците съживиха спомените за триседмични национални бунтове през 2005 г., които принудиха тогавашния президент Жак Ширак да обяви извънредно положение след смъртта на двама млади мъже. Те загинаха в електроподстанция, ударени от ток, докато се криеха от полицията.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ