Трета нощ Франция пламти от безредици, 700 арестувани. Париж въведе вечерен час

Трета нощ Франция пламти от безредици, 700 арестувани. Париж въведе вечерен час

Трета нощ Франция пламти от безредици, 700 арестувани. Париж въведе вечерен час

Поредна трета нощ на размирици във Франция. Почти 700 души са арестувани при сблъсъци между протестиращи и полицаи. Полицаят, който уби 17-годишното момче се извини на семейството му и заяви, че съжалява. Срещу него беше повдигнато предварително обвинение за предумишлено убийство. Заради безредиците френският президент ще отпътува по-рано от срещата на върха в Брюксел, съобщиха от Елисейския дворец, цитиран от БНТ.

"Отмъщение за Наел" - призивът е изписан навсякъде в Нантер - парижкото предградие, където беше убито 17-годишното момче. Протестът на жителите там започна като мирно бдение, но прерасна в безредици. Протестиращите палиха коли, барикадираха улици и хвърляха коктейли Молотов по полицаите.

За да бъде предотвратено насилието, в Париж действа полицейски час. От 21:00 часа в четвъртък до 6:00 часа сутринта в петък не се движеше градски транспорт.Трамваите и автобусите няма да се движат „за да се гарантира защитата на служителите и пътниците в тях“, обяви днес Валери Пекрес, президент на "Ил де Франс мобилите" , организацията, която управлява обществения транспорт в района на Париж.  Мярката е в сила до 3 юли, но засега не дава големи резултати. В парижкото предградие Клиши-су-Боа беше подпален входа на кметството. Пожар е избухнал в строящ се за Олимпиадата басейн.

40 хиляди полицаи са мобилизирани в цяла Франция, за да овладеят гнева на французите. През нощта, обаче, сблъсъци имаше в различни градове.

В Нант, кола се е врязала в супермаркет. В Марсилия магазини и кафенета се превърнаха в мишени на протестиращите. Сблъсъци е имало също в Лил, Лион, Тулуза. Полицаят, който стреля срещу 17-годишното момче е поставен в предварителния арест. Според френските закони, предварителните обвинения означават, че съдиите имат сериозни основания да предполагат наличие на престъпление, но позволяват да се даде още време на разследващите преди да бъде взето решение дали случаят да бъде предаден на съда.

"През 2017 г. правната рамка беше променена, разширявайки условията, при които полицейските служители могат да стрелят. Преди те имаха право да използват оръжие само при самоотбрана. Но новото законодателство дава право те да стрелят по движещо се превозно средство, ако съществува заплаха за трети лица или за полицейския служител", заяви Жак дьо Мейлард, директор на Център за социологически изследвания.

След законовата промяна - смъртните случаи, заради неподчинение на полицаи са скочили. Годишно се регистрират между 5 и 12 случая на застреляни при полицейски операции.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ