Подпалиха кметството на Бордо при протестите нощес срещу пенсионната реформа

Подпалиха кметството на Бордо при протестите нощес срещу пенсионната реформа

Подпалиха кметството на Бордо при протестите нощес срещу пенсионната реформа

Кметството на Бордо беше подпалено в нощта срещу петък при продължаващите протести във Франция срещу плановете за повишаване на възрастта за пенсиониране, съобщи BBC.

Повече от един милион души излязоха по улиците във Франция в четвъртък, като само в Париж броят им е бил близо 120 хил. по официални данни на вътрешното министерство. Полицията използва сълзотворен газ срещу протестиращите в столицата, 80 души бяха арестувани в цялата страна. Демонстрациите бяха предизвикани от законодателство, което повишава възрастта за пенсиониране с две години до 64 години. Синдикатите призоваха за нови протести следващия вторник, които ще съвпаднат с държавното посещение на британския крал Чарлз III в страната. Визитата му включва и посещение в Бордо, където пожар обхвана входната врата на кметството в четвъртък вечерта след ден на протести и сблъсъци. Не е ясно кой е виновен за пожара, който бързо беше потушен от пожарникарите.

Министърът на вътрешните работи Жералд Дарманин се опита да потуши всички опасения преди пътуването на краля, като каза в четвъртък вечерта, че сигурността "не представлява проблем" и монархът ще бъде "посрещнат  добре", според Асошиейтед прес.

„Противопоставям се на тази реформа и наистина се противопоставям на факта, че демокрацията вече не означава нищо“, каза демонстрант пред Ройтерс. „Не сме представени и затова ни писна“, добави той, цитиран от BBC. „Именно като протестираме, ще можем да ни чуят, защото всички други начини... не ни позволиха да оттеглят тази реформа“, каза друг пред агенция AFP.

Вълненията също прекъснаха пътуването с влакове, петролните рафинерии и накараха учители и работници на парижкото летище Шарл дьо Гол да спрат работа.

Популярни туристически атракции като Айфеловата кула и двореца Версай, където следващата седмица е планирана вечеря за крал Чарлз и френския президент, също бяха затворени в четвъртък.

В северния град Руан млада жена беше видяна да лежи на земята след сериозно нараняване на ръката. Свидетели казаха, че тя е загубила палеца си, след като е била ударена от така наречената "флаш-топка" - граната, изстреляна от полицията, за да разпръсне демонстрантите.  Имаше други сблъсъци в западните градове Нант, Рен и Лориен.  „Улицата има легитимност във Франция“, каза протестиращ в Нант. „Ако г-н Макрон не може да си спомни тази историческа реалност, не знам какво прави тук“.

Синдикатите и политическата левица определиха деня като успешен, но накъде ще тръгне ситуацията оттук нататък е открит въпрос. Правителството се надява, че протестите ще изгубят инерция и че насилието по улиците ще отблъсне хората.

Опозицията казва, че протестите няма да намалеят, но синдикатите ще трябва да измислят стратегия занапред, вместо да обещават повече такива дни като четвъртък. От януари имаше девет дни на протести и френските синдикати призоваха за десети ден на недоволство през идния вторник. Парижките боклукчии, които започнаха стачката си срещу пенсионната реформа на 6 март, я подновиха до следващия понеделник.

Размириците последваха решението на правителството да прокара повишението на възрастта за пенсиониране в долната камара на парламента бе гласуване, а там липсва абсолютно мнозиннство. Френският президент Еманюел Макрон защити хода, като каза, че реформата е необходи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ