Politico: Провали се секретен експеримент на САЩ за затъмняване на Слънцето

Група учени, водени от Вашингтонския университет, са се опитали да проведат експеримент в Калифорния, за да затъмнят слънчевите лъчи с помощта на облаци, пише Politico, позовавайки се на документи за секретния опит. Експериментът в района на Аламеда е бил спрян от местни власти, възмутени от секретността му. Учените използвали за своя експеримент превърнат в музей самолетоносач Hornet в района. Когато обаче местните власти разбрали за това, изследователите били обвинени в нарушаване на договора за наем на съоръжението.
Технологията, която искали да тестват, е свързана със слънчевото геоинженерство. Politico отбелязва, че тази индустрия повдига въпроси - от една страна, тя предлага потенциални решения на климатичните проблеми, от друга, не е известно как експериментите с времето ще повлияят на живота на Земята. Липсата на регулация в тази област допълнително задълбочава проблемите в ситуации като описаната. Учените се опитаха да получат както правителствена подкрепа, така и подкрепа от бизнеса. Изданието посочва крипто бизнесмена Крис Ларсен, филантропа Рейчъл Прицкер и рисковия инвеститор Крис Сака сред дарителите на техните проекти.
През юни вестник „Times“ съобщи, че британската правителствена Агенция за перспективни изследвания и изобретения е отпуснала 10 милиона британски лири (около 13,4 милиона долара) на екип от експерти, които да проучат възможността за запазване и увеличаване на дебелината на арктическия леден щит с помощта на стотици хиляди роботи.
Както отбелязва ръководителят на екипа, д-р Шон Фицджералд от университета в Кеймбридж, емисиите на парникови газове в атмосферата нарастват и за да се избегнат последствията, са необходими по-радикални действия и опит за „повторно замразяване на Арктика“. Той описва изследвания от миналата година, когато в Арктика е бил отмит сняг от леда, пробити са дупки и е била изпомпвана морска вода. Това е създало около 25 см нов лед на повърхността и още 25 см под нея.
„Това са окуражаващи резултати, но не са окончателни. Нуждаем се от много по-добри данни“, каза той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.