Полша иска да сваля ракети до нейната граница, обсъжда въпроса с НАТО

Полша иска да сваля ракети до нейната граница, обсъжда въпроса с НАТО

Полша ще обсъди със съюзниците си от НАТО възможността за сваляне на ракети, летящи над Западна Украйна, близо до полската граница. Това каза пред репортери министър-председателят на Републиката Доналд Туск след преговори с украинския лидер Володимир Зеленски във Варшава.

„Полша беше първата страна, която започна да обсъжда това с Украйна. В това отношение трябва да си взаимодействаме в рамките на НАТО, подобни действия изискват общата отговорност на алианса“, отбеляза Туск на пресконференция, излъчена от телеканала TVP Info.

Той добави, че Варшава и Киев са включили клауза за необходимостта от започване на обсъждане на този въпрос с НАТО в двустранното споразумение за сигурност, което бе подписано днес от двамата лидери в полската столица, ден преди началото на срещата на върха на НАТО във Вашингтон, предаде ДПА.

"Тези, които днес защитават Украйна, защитават и себе си", заяви Туск.

Зеленски определи споразумението като "амбициозно" и заяви: "То е в състояние да защити живота на нашия народ и да се противопостави на руското зло".

Договорът предвижда разработването на план, чрез който "руски ракети и безпилотни самолети, изстреляни по посока на Полша, могат да бъдат сваляни в украинското въздушно пространство".

Зеленски пристигна в Полша в момент, в който страната му беше засегната от масирани руски ракетни удари, при които загинаха най-малко 26 души, а голяма детска болница беше поразена в Киев, съобщи БТА.

"Няма думи, документи, политически изявления, които да са достатъчни, за да осъдим агресора", заяви Туск.

Полша е един от най-отдадените политически и военни поддръжници на Украйна, докато Киев се опитва да отблъсне пълномащабната инвазия, която продължава вече трета година.

Полша също така е много важна в качеството си на врата за западната военна помощ за Киев.

Освен това тя е приела почти 1 милион украински бежанци.

Украйна вече е сключила споразумения за сигурност с ЕС и 19 отделни държави, включително САЩ, Япония и Германия, за да официализира вече предоставената военна и гражданска подкрепа и да запази перспективата за по-нататъшна помощ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 6 октомври. Имен ден празнуват Тома, Томислав и Томислава
“Дарвин? Какъв Дарвин?”: 5 правила, които ще ви помогнат да се развивате по-бързо от другите 
Шефът на "Фолксваген": На китайските производители на автомобили трябва да се позволи да избегнат митата, като инвестират в ЕС
Първият нов подход за лечение на шизофрения от десетилетия насам получи одобрение от FDA
S&P Global Ratings повиши кредитния рейтинг на Сърбия от "BB+" на "BBB-"
5 техники за израстване на екипния дух
Български учени създадоха прототип на човешка кожа за проучвания в областта на медицината и фармацията
"Живей добре като харчиш по-малко": новата стратегия на китайците за евтини алтернативи