Представител на ЮНЕСКО: Протестите ще се разпространят в Европа, ако градовете не адресират свръхтуризма

Представител на ЮНЕСКО: Протестите ще се разпространят в Европа, ако градовете не адресират свръхтуризма

Протестите в Испания ще се разпространят, ако европейските длъжностни лица не успеят да се справят с негативния ефект на масовия туризъм върху живота на местните жители. Това заяви пред Си Ен Би Си старшият служител по проекта на ЮНЕСКО за устойчив туризъм Питър Дебрин.

„Ситуацията става много нестабилна. Опитите на гражданското общество да се направи промяна са много важни, защото в крайна сметка те са длъжностни лица са избрани от хората, така че те трябва да отговорят ... на това, което искат жителите на техните градове“, коментира Дебрин.

Той посочи като пример забраната на големи круизни кораби във Венеция, Италия, през 2021 г.

„Хората излязоха на улицата по този въпрос“, каза той. „Круизните кораби вече не преминават през Канале Гранде.“

Действащи мерки?

Круизните кораби сега акостират по-далеч от Венеция, което помага за структурната и екологична цялост на града.

Но пътниците от корабите все още се стичат в тесните улички на града. . Очаква се Венеция да привлече около 540 хил. пасажери на круизни кораби тази година, което е 9% увеличение спрямо 2023 г., според Северноадриатическата пристанищна администрация.

В опит да намали тълпите, Венеция въведе туристическа такса от 5 в пиковите дни тази година - мярка, която досега не проработила, съобщи Euronews.

Подобно на Венеция, жителите на Барселона отдавна страдат от глобалната популярност на родния си град. Всяка година броят на хората, които казват, че туризмът е от полза за града, намалява, докато броят на тези, които го смятат за вреден, нараства, според проучване сред жителите на Барселона от 2023 г., проведено от градския съвет.

„В Барселона... те наистина прескочиха границата“, каза Дебрин. Но „има решения“.

Туризъм от „качество пред количество“

Интересите на местните жители и пътниците трябва да бъдат ребалансирани, каза Дебрин.

Град, който страда от прекомерен туризъм, може да се насочи към типа туризъм „качество пред количество“ - тоест да даде приоритет на пътниците с големи разходи пред масовите туристи, отбеляза той.

Стратегията придоби популярност по време на пандемията COVID-19, когато опасенията за безопасността и недостига на персонал накараха туристическите дестинации по света евфемистично да обявят фокус върху туристите, които харчат повече пари, включително за луксозни стоки, вместо хората с по-ограничен бюджет.

„Качествените“ пътници помагат и за коригирането на друг проблем: туристите, които се държат лошо.

„За местните жителите въпросът не е само в броя на туристите, но и в това как се държат те“, каза Дебрин. Испанците се оплакват от години, че туристите пият прекомерно, изхвърлят отпадъци, бият се и дори тичат голи по улиците.

Дебрин каза, че Амстердам проучва политики за промяна на подобно поведение.

В допълнение към мерките срещу автобусите, туристическите магазини, новите хотели и краткосрочното отдаване под наем, нидерландската столица стартира кампания за пътуване през 2023 г., казвайки на някои посетители – а именно млади британски мъже, да „стоят настрана“, ако пътуват до града за наркотици или купони.

Призиви за ограничаване на ръста на туризма

Гражданските групи призовават властите в Барселона да приложат редица политики, насочени към „ограничава на ръта на туризма“ - а именно по-високи данъци върху туризма, ограничения за круизните кораби и ограничения върху краткосрочното отдаване под наем на жилища.

Но туристите също играят роля в ограничаването на масовия туризъм, каза Дебрин.

„Трябва да бъдем по-съзнателни в нашите решения за пътуване“, каза той, предлагайки концепцията за „огледални градове“ като един от методите.

„Има красив град на юг от Барселона, наречен Тарагона. Има много прекрасни културни забележителности“, каза той. „Подобно на Барселона, има красиво крайбрежие.“

Но за разлика от Барселона, каза той, този град „може да се възползва от повече туризъм“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ