Президентът на Южна Корея не се яви от "съображения за сигурност" на делото за импийчмънт

Президентът на Южна Корея не се яви от съображения за сигурност на делото за импийчмънт

Първото заседание на Конституционния съд на Южна Корея по делото за импийчмънт на президента на страната Юн Сеок-йол поради отсъствието му на заседанието във вторник продължи само четири минути и беше отложено за 16 януари, съобщава агенция Yonhap. Агенцията припомня, че Конституционният съд трябва да се произнесе по отношение на решението на парламентаристите да отстранят от власт президента на страната, след като той въведе военно положение в страната в началото на декември.

Агенцията подчертава, че Конституционният съд е назначил пет заседания - на 14, 16, 21, 23 януари и 2 февруари, като на всяко от тях е поканен Юн Сок-йол, но съдиите могат да продължат да работят и в отсъствието на подсъдимия. Междувременно правният екип на Юн Сок-йол информира Конституционния съд в неделя, че ответникът ще отсъства от изслушването във вторник. Като оправдание адвокатите казаха, че той се притеснява за „личната си безопасност“.

През декември парламентът отстрани Yoon Seok-yeol от власт, след като той се опита да наложи военно положение на 3 декември за борба с политическите опоненти. Това решение предизвика възмущение сред жителите на страната и парламентът бързо гласува премахването на военното положение.

Хан Дук-су стана изпълняващ длъжността президент. По-късно парламентът на Южна Корея се изказа и за отстраняването на Хан Дук-су от властта, той беше заменен от първия вицепремиер, министър на икономиката и финансите Чой Санг-мок, който заяви, че приоритетът на неговата политика е възстановяване на стабилността в страната. Конституционният съд трябва да реши през следващите месеци дали да потвърди решението на парламента за импийчмънт и на изпълняващия длъжността президент.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ