Протестиращите в Непал подпалиха парламента и резиденции на висши управници, премиерът подаде оставка

Протестиращите в Непал подпалиха парламента и резиденции на висши управници, премиерът подаде оставка

Протестиращи в Непал, наричащи себе си „Поколение Z“, нахлуха в сградата на парламента, подпалиха я, както и резиденцията на президента, премиера, домовете на няколко политици и офиса на партията „Непалски конгрес“. Това съобщи The Himalayan Times в своя профил в социалната мрежа X. 

Сред запалените сгради са централният офис на партията „Непалски конгрес“ в Санеп, ​​офисът на Комунистическата партия на Непал в Чиасал. Освен това, международното летище Трибхуван в страната е затворено до второ нареждане. Междувременно премиерът Шарма Оли подаде оставка, членовете на правтелството и висшите държавници ляха евакурани с военни хеликоптери. Протестите ескалират в цялата страна, въведен е полицейски час.

Протестите бяха предизвикани от забраната от миналата седмица на социални медийни платформи, включително X, Facebook и Instagram, които не са регистрирани в правителството. Въпреки че управляващите вече освободиха достъпа до социалните платформи, протестите ескалираха в искания за оставка на кабинета, съобщава NDTV.

Забраната за някои социални мрежи, като X, YouTube и Facebook, се дължи на факта, че те не са се регистрирали официално в Непал, както се изисква от властите на страната. Това изискване е част от по-широка правителствена политика за регулиране на социалните мрежи; противниците на мерките го наричат ​​опит за цензура и борба срещу критиците на правителството.

В същото време платформи, които са били регистрирани, като TikTok и Viber, продължават да работят без прекъсване.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Финансовата платформа Robinhood на Влад Тенев влиза в индекса S&P 500
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 8 до 14 септември
Митниците продават на търг 87 килограма златни и сребърни бижута, кюлчета и монети, задържани на ГКПП "Капитан Андреево"
Израелската армия удари висши лидери на групировката Хамас в столицата на Катар (ВИДЕО)
Кая Калас: Само тази година ЕС ще предостави 25 милиарда евро подкрепа на Украйна
AI: Как чатботовете се отразяват на психичното ни здраве?
Ще попадне ли Лукойл в следващия пакет от санкции на ЕС?
Изминалият месец август е бил третият най-топъл в историята