Путин заплаши Полша: Москва ще отговори на агресия срещу Беларус

Руският президент Владимир Путин предупреди Полша, че ще третира всяка „агресия“ срещу Беларус като нападение срещу собствената си страна, след действията, предприети от Варшава за укрепване на сигурността на собствената й граница в отговор на присъствието на частната армия „Вагнер“ в нейната съседка, предаде Блумбърг.
„Агресията срещу Беларус ще означава агресия срещу Руската федерация“, каза Путин в телевизионни коментари по време на заседание на Съвета за сигурност в петък. „Ние ще отговорим на това с всички средства, с които разполагаме“, подчерта той.
Ръководителят на руското външно разузнаване Сергей Наришкин заяви на срещата, че Москва е получила информация, че Полша планира да поеме контрола над западните украински региони съгласно пакт за взаимна отбрана с Украйна и Литва, без да предоставя никакви доказателства за тези твърдения.
Беларус заяви в четвъртък, че нейните войски ще тренират заедно с членове „Вагнер“ близо до полската граница. Наемниците на „Вагнер“ се преместиха в Беларус като част от сделката, сложила край на неуспешния опит за метеж на лидера на групата Евгений Пригожин в края на юни.
Полша, която член на НАТО и един от най-големите поддръжници на Киев във войната с Русия, заяви, че планира да увеличи военното си присъствие близо до границата, както и да изгради нова защита там.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Румен Радев: Начинът е нова политическа алтернатива да се противопостови на завладяването на страната
България |Върховният съд на САЩ разреши депортирането на над 500 000 миграни, които живеят и работят в страната
Свят |Преглед на отбраната: Великобритания очертава Русия като непосредствена заплаха за себе си
Свят |Работещите в градския транспорт в София няма да бъдат наказани заради блокадата
България |Ердоган призовава за среща между Путин и Зеленски „без отлагане“ след разговорите в Истанбул
Свят |Борба с водната криза: Англия строи два нови язовира за първи път от 30 години
Свят |На днешната дата, 31 май. Международен ден за борба против тютюнопушенето
На днешната дата |Премиерът Росен Желязков прие покана на Зеленски за срещата "Украйна-Югоизточна Европа"
България |Rakuten Viber представя нови интерактивни инструменти за по-ефективна бизнес комуникация
Компании |Времето: Нови следобедни валежи се задават от запад
България |Бившият президент Байдън е оптимистично настроен за заболяването си и смята, че може да "победи това"
Свят |Неизвестно за известните: Спечелена олимпиада по математика е първата стъпка на милиардер и онлайн търговец на дребно
Любопитно |Тръмп подготвя двойно увеличение на митата за внос на стомана и алуминий
Икономика |

Коментари
Няма въведени кометари.