Разузнавателните служби на САЩ подозират Русия, Иран и Китай в провокиране на насилие след изборите

Разузнавателните служби на САЩ подозират Русия, Иран и Китай в провокиране на насилие след изборите

Русия, Китай, Иран и други чуждестранни играчи са засилили активността си преди американските президентски избори. Това се твърди в доклад, публикуван от Канцеларията на директора на Националното разузнаване на САЩ. Документът представя оценка на експерти от различни ведомства на американската разузнавателна общност, която включва 18 организации -  ЦРУ, Националното разузнаване, Агенцията за национална сигурност и др. Въпреки опасенията, изразени от анализаторите, документът отбелязва, че няма информация за намерение на чуждестранни лица за пряка намеса в изборите. В същото време експертите от разузнаването са все по-убедени, че руските играчи обмислят и в някои случаи прилагат „широк набор от мерки за влияние, съвпадащи с изборите“.

„Някои от тях имат за цел да подтикнат към насилие и да поставят под съмнение ефективността на демокрацията като политическа система, независимо кой ще спечели. Други са насочени към разпространение на невярна информация и конспирации, които биха могли да изострят напрежението след изборите в Съединените щати“, се казва в документа. Иран може да се опита да подтикне към насилие, "както направи след последните президентски избори", се казва в доклада. Вашингтон държи Техеран "почти сигурно отговорен" за създаването на сайт, който публикува смъртни заплахи срещу служители на Федералната избирателна комисия на САЩ. 

Руските власти и представители на правителствата на Иран и Китай отричат ​​подозренията и обвиненията на американските власти за намерението им да повлияят на изборния процес или по друг начин да се намесят във вътрешните работи на Съединените щати. Представителят на иранската мисия в ООН отхвърли намеренията за намеса в американската политика. Китайското посолство заяви, че подозренията срещу Пекин са „пълни със злонамерени спекулации срещу Китай“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ