Румъния: САЩ намаляват военното си присъствие на Източния фланг на НАТО

ЕС

Румъния и други съюзници от НАТО са били уведомени за плановете на САЩ да намалят броя на военнослужещите, разположени на Източния фланг на алианса в Европа, включително войници, които е трябвало да бъдат разположени в румънската военновъздушна база „Михаил Когълничану“, съобщи днес румънското министерство на отбраната, цитирано от Ройтерс.

Европейските съюзници на Вашингтон вече са били уведомени от администрацията на президента Доналд Тръмп, че ще трябва да поемат повече отговорност за собствената си сигурност, тъй като Съединените щати се фокусират повече върху собствените си граници и Индо-Тихоокеанския регион.

„Американското решение е да се спре ротацията в Европа на бригада, която имаше елементи в няколко страни от НАТО“, заяви министерството на отбраната.

От министерството отбелязваха, че решението е било очаквано предвид промените в приоритетите на Вашингтон, но също така подчертават, че около 1000 американски военнослужещи ще останат разположени в Румъния.

„Решението също така взе предвид, че НАТО е консолидирала присъствието и активността си на Източния фланг, което позволява на Съединените щати да коригират военната си позиция в региона“, посочи министерството. То не уточни колко американски войски ще бъдат изтеглени.

Въпреки опасенията на Източния фланг на НАТО относно потенциалното намаляване на присъствието на Съединените щати в региона в момент, когато Русия продължава да води война в Украйна, Тръмп заяви през септември, че Вашингтон може да увеличи военното си присъствие в Полша.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя