Русия и Казахстан евакуират над 100 000 души на фона на най-тежките наводнения от десетилетия

Русия и Казахстан евакуират над 100 000 души на фона на най-тежките наводнения от десетилетия

Русия и Казахстан евакуират над 100 000 души на фона на най-тежките наводнения от десетилетия

Русия и Казахстан издадоха заповед за евакуация на повече от 100 000 души, след като бързо топящият се сняг доведе до масово преливане на големи реки в най-тежките наводнения в определени райони от поне 70 години насам, съобщава "Ройтерс".

Пороите заляха десетки селища в планината Урал, Сибир и райони на Казахстан, разположени в близост до реки като Урал и Тобол, които според местните власти са се повишили с метри за няколко часа до най-високите си нива, регистрирани някога.

Река Урал, третата по големина река в Европа, която тече през Русия и Казахстан и се влива в Каспийско море, в петък скъса язовирна стена и наводни град Орск, разположен южно от планината Урал, а нивото ѝ се покачи почти до 10 метра.

По течението на реката нивото на водата в Оренбург, град с около 550 000 жители, се покачва. Сирените в Курган, град на река Тобол, приток на Иртиш, предупреждават хората да се евакуират незабавно. Извънредно положение беше обявено и в Тюмен, основен нефтодобивен регион в Западен Сибир, който е и районът с най-големи световни резерви на еквивалента на шистовия газ, т.нар. нефт от баженови скали.

"Трудните дни за Курганска и Тюменска област тепърва предстоят. Очаква се още по-голям приток", заяви пред репортери говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.

Руският президент Владимир Путин е разговарял с президента на Казахстан Касим-Жомарт Токаев, където над 86 000 души бяха евакуирани заради наводненията. Токаев е заявил, че наводненията вероятно са най-тежките от 80 години насам.

Най-тежко засегнатите райони са Атирауска, Актобинска, Акмолинска, Костанайска, Източноказахстанска, Северноказахстанска и Павлодарска област, повечето от които граничат с Русия и се пресичат от реки с руски произход като Урал и Тобол.

В Русия гневни жители на гр. Орск скандираха "срам за вас" срещу местните власти, които според тях са направили твърде малко, за да помогнат на населението и публично отправяха молби към Путин за помощ.

От Кремъл съобщиха, че Путин постоянно получава актуална информация за ситуацията, но че не планира да посети зоната на наводненията, тъй като местните власти и службите за извънредни ситуации правят всичко възможно, за да се справят с потопа.

Евакуация сега

В Курган, регион с около 800 000 жители, кадри от дрон показаха традиционни руски дървени къщи и златните куполи на руските православни църкви, затънали сред огромни водни площи.

В Оренбург, град с население над половин милион души, жителите се придвижват с лодки по пътищата. Руските власти заявиха, че някои хора са пренебрегнали призивите за евакуация. Губернаторът на Курган Вадим Шумков призова жителите да приемат предупрежденията сериозно.

"Ние ви разбираме много добре: Трудно е да оставите всичко, което имате и да се преместите някъде по призива на местните власти. Но, по-добре след време заедно и приживе да възхвалим Бога за чудото на общото ни спасение", каза Шумков.

В Курган нивото на водата в Тобол се покачва и Русия съобщи, че 19 000 души в региона са изложени на риск.

Прогнозите бяха за покачване на водата и в сибирската река Ишим, също приток на Иртиш, която заедно с реката майка Об образува седмата по дължина речна система в света.

Не стана ясно веднага защо тазгодишните наводнения са били толкова силни, тъй като топенето на снеговете е ежегодно явление в Русия. Засега най-спряганата версия е, че климатичните промени са причината за зачестяване на наводненията в световен мащаб.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ