Русия прие закон, позволяващ на централната банка на страната да сваля дронове
Русия прие закон, който разрешава на централната банка на страната и други финансови институции да отблъскват атаки с дронове със собствени отбранителни системи, докато страната се бори да се защити от украински удари, пише CNBC.
Законът, приет от долната камара на руския парламент, ще позволи на служителите на Руската централна банка да бъдат въоръжени и да управляват системите, използвани за противодействие на атаки с безпилотни летателни апарати, без участието на специални части.
Украинските военни все по-често избират удари с дронове с по-голям обсег, като по този начин разтягат капацитета на Русия да защитава небето над огромната си територия.
Най-голямата руска банка „Сбербанк“, Руската асоциация за събиране на пари в брой – най-големият превозвач на пари и ценности в страната, и Специалната пощенска служба, която обработва доставката на класифицирана и строго секретна държавна кореспонденция, са сред другите институции, на които ще бъде разрешено да контролират собствените си операции за защита от дронове, съобщи информационната агенция РБК във вторник.
Служителите ще бъдат „овластени да предотвратяват експлоатацията на безпилотни летателни апарати, подводни и надводни плавателни съдове и апарати, безпилотни превозни средства и други автоматизирани безпилотни системи“, съобщи RBC, позовавайки се на закона, приет в Държавната дума.
Това право може да бъде използвано за отблъскване на атака срещу защитени обекти или за отблъскване на заплахата от атака срещу служители или други лица, намиращи се на тези обекти.
Атаките могат да бъдат осуетени чрез заглушаване или преобразуване на сигналите за дистанционно управление на дронове, намеса в контролните им панели и повреда или унищожаване на дроновете.
Русия и Украйна отричат умишлено да атакуват гражданска инфраструктура като част от продължаващата война, която започна през февруари 2022 г. Въпреки това, в двете страни е имало множество случаи на атаки срещу критична инфраструктура и съоръжения, които също са били обект на кибервойна.
Председателят на Комисията по финансови пазари на Държавната дума Анатолий Аксаков, един от авторите на новото законодателство, заяви пред RBC Radio, че системите за отбрана срещу дронове ще бъдат разположени в близост до ключови обекти и че служителите ще получат оръжия.
„Първо, ще се използва заглушаване, за да се затрудни способността на безпилотните летателни апарати да се насочват и да атакуват съответните цели, ... Освен това ще използваме и средства за сваляне на тези дронове, като по този начин ще защитим съответните цели“, каза той, като добави, че институциите сами ще плащат за системите за защита от дронове.
„Ако е централната банка, тогава централната банка ще плати; ако е „Сбербанк“, тогава „Сбербанк“ ще плати“, коментира Аксаков.
Тъй като САЩ са фокусирани върху собствената си военна операция срещу Иран, усилията за привличане на Москва и Киев на масата за мирни преговори изглежда са в застой, тъй като мащабът на конфликта изглежда ескалира.
Русия посочи във вторник, че правителството ѝ е предупредило държавния секретар на САЩ Марко Рубио да евакуира дипломати и американски граждани от Киев, тъй като Москва планира да нанесе нови удари срещу украинската столица.
Според руското правителство, в разговор с Рубио в понеделник, външният министър Сергей Лавров „официално е информирал“ Вашингтон, че Русия ще предприеме „систематични и последователни удари“ срещу украински военни обекти – с акцент върху съоръжения за проектиране, производство и програмиране на дронове – и това, което Москва нарече „центрове за вземане на решения“.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Швейцария: За петък са планирани преговори между Иран и САЩ
Свят |Проучване: По-малко от една трета от служителите в световен мащаб смятат, че работата им е сигурна
Бизнес |Стою Стоев: Има риск изборът на Висшия съдебен съвет да остане под политическо влияние
Политика |Тим Кук: Apple ще повиши цените на новите си продукти поради недостиг на чипове памет
Технологии |Бундесверът ще брани "всяка педя" земя от НАТО, заяви Германия
Свят |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Холивудската звезда Кейт Бланшет е назначена за професор по съвременен театър в Оксфорд
Свят |Може ли мързелът да бъде суперсила?
Техники за успех |Президентите на САЩ и Иран подписаха споразумение за прекратяване на близкоизточната война
Свят |Астероид между Марс и Юпитер е кръстен на световния номер едно в тениса Яник Синер
Свят |Времето: До обед слънце, следобед - дъжд
България |На днешната дата, 18 юни, Рождениците днес
На днешната дата |Тим Кук: Apple ще повиши цените на новите си продукти поради недостиг на чипове памет
Технологии |ADVERTORIAL
Blink parking се превръща в естествения дигитален избор за плащане на паркирането в зона
cargo-partner разширява европейската си мрежа за автомобилен транспорт в отговор на нарастващото търсене и тенденциите за nearshoring
Коментари
Няма въведени кометари.