Русия затвори водите на Арктика за чужди военни кораби и подводници

Русия затвори водите на Арктика за чужди военни кораби и подводници

Русия затвори водите на Арктика за чужди военни кораби и подводници

Властта в Москва отправи поглед към своите интереси в Арктика и Далечния изток. Съвместните полети на руски и китайски стратегически бомбардировачи близо до териториите на Япония и Южна Корея, които се проведоха миналата сряда, може да са свързани с тази политика. По същото време Русия фактически въведе ембарго върху чуждестранно военно присъствие в контролираната от нея арктическа зона.

Това стана с изменения на закона „За вътрешните морски води, териториално море и прилежащите зони на Руската федерация“. С поправките, Москва усилва драстично контрола за преминаването на т. нар. Северен морски път на чуждестранни военни кораби, в това число и подводници. След подписването на този документ от президента Путин през следващите дни, по Северният морски път, който е с дължина над 5,5 хиляди км, с разрешение на Москва и заявление 90 дни предварително, през арктическите води ще може да преминава не повече от един чуждестранен военен кораб или друг държавен плавателен съд, който го следва транзитно.

Преди две години правителството на Русия въведе разрешителна процедура за плаване по Северния морски път за чуждестранни търговски кораби. Въпреки това, както е отбелязано в обяснителната бележка към закона, изготвена от комисията по транспорт на Думата, такова правило все още „не се прилага за чуждестранни военни кораби и държавни кораби, експлоатирани за нетърговски цели, поради техния суверенен имунитет .” След влизането в сила на закона, чуждестранните военни и държавни кораби на Северния морски път вече няма да имат такъв имунитет.

По-рано министърът на ВМС на САЩ Кенет Брейтуейт заяви, че според доктрината „Синя Арктика“, приета от Пентагона, корабите на Съединените щати и техните съюзници скоро ще започнат редовни патрули край бреговете на Русия в полярните ширини, за да бъде предотвратено „настъплението на Москва в Далечния север“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ