Съединените щати наложиха санкции срещу главния прокурор на Международния наказателен съд

Съединените щати наложиха санкции срещу главния прокурор на Международния наказателен съд

Съединените щати наложиха санкции срещу главния прокурор на Международния наказателен съд (МНС), британския гражданин Карим Хан, който участва в издаването на заповеди за арест на президента Владимир Путин и израелския премиер Бенямин Нетаняху. Решението за санкциите е публикувано на сайта на Министерството на финансите на САЩ.

По-рано източници на Ройтерс съобщиха за налагането на санкции срещу него. Мерките срещу Хан включват замразяване на активи в САЩ и забрана на него и семейството му да посещават страната, пише агенцията. По думите му са планирани ограничения срещу други лица. На 7 февруари американският президент Доналд Тръмп подписа указ за налагане на финансови санкции срещу самия МНС, тъй като съдът „извърши незаконни и неоправдани действия“, насочени срещу Съединените щати и Израел, включително заповеди за арест на Нетаняху и бившия министър на отбраната на страната Йоав Галант.

През март 2023 година МНС издаде заповед за арест на Путин, както и на детския омбудсман в Русия за предполагаемото им участие във „военно престъпление за незаконно депортиране на деца от окупираните територии на Украйна в Русия“. През ноември м.г. беше издадена заповед за арест на Нетаняху и Галант. В същото време беше издадена заповед за арест на един от лидерите на Хамас Мохамед Диаб Ибрахим ал-Масри , който междувременно беше убит.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Дания предупреждава за „фундаментални различия“ след разговорите в Белия дом за Гренландия
Президентът ще връчи третия мандат на АПС
Годишната инфлация в България се забави до 5% през декември 2025 г.
Bild: Първите войски на NATO пристигнаха в Гренландия поради заплаха от САЩ
Зеленски ще обяви „извънредно положение“ в енергийния сектор след руските удари
Времето в четвъртък: Слънчево през деня, облачно следобед
Петролът поевтиня, след като Тръмп заяви, че Иран няма план да екзекутира протестиращи
Легендарна верига за луксозни стоки на Пето авеню обяви фалит след 159 години история