Съединените щати раздават безплатно шест исторически морски фара, други 4 отиват на търг

Съединените щати раздават безплатно шест исторически морски фара, други 4 отиват на търг

Съединените щати раздават безплатно шест исторически морски фара, други 4 отиват на търг

По целия свят фаровете някога са били точки за среща между тези, които са обитавали дадена земя, и онези, които са идвали в нея. Небесата осигуряват механизми за ориентация, но нито една звезда или съзвездие не може да отбележи точно края на морето за всеки, който пътува с лодка или кораб. И има много места, до които можеше да се стигне само по този начин, плавайки по моретата, надявайки се да видите светлина на хоризонта, която да покаже, че земята е близо. Фаровете са приветствали пътниците в края на всеки континент. С появата на навигационни технологии като GPS обаче, много от тези крайбрежни фарове остават без практическа цел, освен да служат като паметник на близкото минало. Ето защо Съединените щати вече продава и то напълно безплатно някои от своите фарове, предава elConfidencial.com.

Северноамериканската страна е деветата държава с най-много километри брегова линия, общо 133 312 километра. Там, след приемането на Закона за опазване на националните исторически фарове през 2000 г., Администрацията на общите услуги (GSA) прехвърля собствеността върху много от изоставените фарове на цялата територия. Според изявление на самата агенция "те вече не са основни за мисиите и нуждите на бреговата охрана", която беше единствената, която все още ги използваше.

Оказва се, че тази година САЩ са решили да раздадат шест от тези исторически маяци, предлагащи впечатляващи гледки. Най-изненадващото е, че сега те са изложени на витрината на магазина, но без да е посочена цена. Други четири пък ще бъдат продадени на публичен търг. Целта на тези трансфери не е нищо друго освен да ги запазят като исторически сгради. Освен това, въпреки че са поостаряли, те могат да бъдат преобразувани по най-различен начин, включително и за хотели.

Сред предложените за търг са фарът "Риф Пенфийлд" във Феърфийлд, Кънектикът и фарът "Стратфорд Шол" в средата на Лонг Айлънд Саунд, като и двата са достъпни само с лодка. Някога те са били инструмент за осигуряване на безопасно преминаване до някои от тези опасни пристанища, осигурявайки на общностите големи възможности за търговия. Много от тях също са разположени на видни места, предлагащи спиращи дъха гледки, но са трудни за поддръжка", обяснява Тереза Новаковски в Smithsonian.

Шестте морски фара, налични безплатно, са Lynde Point, в Олд Сейбрук, също в Кънектикът; Nobska, във Фалмут (Уудс Хоул), Масачузетс; Plymouth/Gurnet, в Плимут, в Масачузетс; Warwick, в Роуд Айлънд; островът и паметникът Литъл Марк в Харпсуел, Мейн и северният кей на пристанището на Ери в Ери, Пенсилвания.

Продажбата им е предназначена за тези, които се ангажират да се грижат за тях. Новите собственици трябва да боядисат, почистят и евентуално да възстановят счупени или липсващи елементи. Повечето фарове нямат комунални услуги, така че те ще трябва да ги направят обитаеми. Освен това заинтересованите купувачи трябва да разрешат публичен достъп до тях.

Преди да ги предостави на отделни лица, GSA ги предлага безплатно на националните федерални агенции, държавни и местни власти, организации с нестопанска цел, образователни агенции и организации за развитие на общността. Повече от 80 фара са намерили нов собственик и стабилно бъдеще чрез този процес досега, по данни на GSA.

В Испания подобна възможност предоставя публичната администрация. Там могат да се открият около 187 фара, от които около 55 все още са обитаеми. За тези, които не са имали този късмет, проектът Faros de España също се опитва да им осигури втори живот, например, като изложбен център или като хотели.

Превод и редакция: Нели Тодорова                          

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ