Financial Times: Разногласия в НАТО по въпроса за пътната карта за членство на Украйна

Financial Times: Разногласия в НАТО по въпроса за пътната карта за членство на Украйна

Financial Times: Разногласия в НАТО по въпроса за пътната карта за членство на Украйна

САЩ се противопоставят на усилията на някои европейски съюзници да предложат на Украйна „пътна карта“ към членство в НАТО на срещата на върха на алианса през юли. По този начин те излагат на показ разделенията на Запада относно следвоенния статут на Киев, пише Financial Times.

САЩ, Германия и Унгария се противопоставят на усилията на страни като Полша и балтийските държави да предложат на Киев по-дълбоки връзки с НАТО и държат на ясни изявления за подкрепа за бъдещото му членство. Това са казали четирима официални лица, участващи в преговорите, пред Financial Times.

Разногласията бяха изяснени на срещата на външните министри на НАТО в Брюксел тази седмица, като представители на държавите-членки ще прекарат следващите два месеца в преговори преди срещата на върха на лидерите във Вилнюс през юли. Присъствали на срещите източници на изданието обаче твърдят, че в алианса има повече привърженици на това да бъде предложен на Украйна "политически път" към членство по време на форума на 11-12 юли, на който Киев е поканен. Говори се и за трансформиране на съществуващата комисия НАТО - Украйна в съвет НАТО - Украйна, което ще повиши статута на Украйна като партньор на алианса.

Разногласията идват на фона на предупрежденията на президента на Украйна Володимир Зеленски, че ще присъства на срещата на върха само ако му бъдат представени осезаеми стъпки към членство в НАТО, като следвоенни гаранции за сигурност от неговите членове или по-задълбочено сътрудничество с алианса. „Предстоят ни няколко седмици тежки преговори, за да запълним тези пропуски и да постигнем политически резултат“, казва западен служител пред изданието.

Всички 31 членове на алианса са се съгласили, че членството не е краткосрочен вариант и не може да бъде сериозно обсъждано на фона на войната. Опасенията на Вашигтон, че задълбочаването на връзките на Киев с алианса може да пасне на твърденията на Кремъл, че войната е конфронтация между Русия и НАТО и така конфликтът да ескалира още повече. Засега САЩ предлагат на съюзниците да се съсредоточат върху предоставянето на краткосрочна военна, финансова и хуманитарна помощ на Киев, за да помогнат на Украйна да спечели, а разговори за бъдещето само отклоняват от тази цел, според източниците на "Financial Times“.

През 2008 г. НАТО се съгласи, че Украйна в един момент ще стане член, но оттогава не е предложил продължение на темата. По това време САЩ бяха тези, които призоваха НАТО да даде на Украйна конкретен график за присъединяване, така наречения План за действие за членство, но Франция и Германия се противопоставиха на фона на опасенията, че този ход ще провокира Русия.

Украйна официално кандидатства за членство в НАТО миналата година след нахлуването на Русия. Същото направиха Финландия и Швеция - първата се присъедини към алианса по-рано тази седмица.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ