САЩ и Южна Корея сключиха споразумение за противодействие на ядрената заплаха от Северна Корея

САЩ и Южна Корея сключиха споразумение за противодействие на ядрената заплаха от Северна Корея

САЩ и Южна Корея сключиха споразумение за противодействие на ядрената заплаха от Северна Корея

Съединените щати и Южна Корея сключиха споразумение за противодействие на ядрената заплаха от Северна Корея, предаде Би Би Си.

Вашингтон се съгласи периодично да разполага американски ядрени подводници на док в Южна Корея и да включва Сеул в своите операции по ядрено планиране. В замяна Южна Корея се съгласи да не разработва свои собствени ядрени оръжия.

Вашингтонската декларация ще засили сътрудничеството на съюзниците за възпиране на нападение от Северна Корея, каза президентът на САЩ Джо Байдън.

И от двете страни нараства загрижеността относно ядрената заплаха от Северна Корея. Пхенян разработва тактически ядрени оръжия, които могат да бъдат насочени към Южна Корея, и усъвършенства своите оръжия с голям обсег, които могат да достигнат континенталната част на САЩ.

САЩ вече имат договорно задължение да защитават Южна Корея и преди това са обещали да използват ядрени оръжия, ако е необходимо. Но някои хора в Южна Корея започнаха да изразяват съмнения в този ангажимент и призовават страната да следва собствената си ядрена програма.

Президентът на Южна Корея Юн Сук-йол, който беше в Белия дом за държавно посещение, каза, че Вашингтонската декларация отбелязва „безпрецедентния“ ангажимент на САЩ да подобри отбраната, да възпира атаките и да защитава съюзниците на САЩ чрез използване на ядрени оръжия.

Новото споразумение е резултат от преговори, проведени в продължение на няколко месеца, според високопоставен служител на администрацията.

Съгласно споразумението САЩ ще направят ангажиментите си за отбрана по-видими, като изпратят ядрена подводница в Южна Корея за първи път от 40 години, заедно с други стратегически активи, включително бомбардировачи, способни да носят ядрено оръжие.

Двете страни също така ще създадат ядрена консултативна група за обсъждане на въпросите на ядреното планиране.

Политиците в Сеул отдавна настояват Вашингтон да ги включи повече в планирането как и кога да се използват ядрени оръжия срещу Северна Корея.

Тъй като ядреният арсенал на Северна Корея нарасна по размер и се усъвършенства, южнокорейците започнаха да се притесняват, че са в неведение относно това какво би накарало Байдън да натисне ядрения бутон от тяхно име.

Страхът, че Вашингтон може да изостави Сеул, доведе до призиви Южна Корея да разработи свои собствени ядрени оръжия.

Но през януари Юн разтревожи политиците във Вашингтон, когато стана първият южнокорейски президент, който върна тази идея на масата след десетилетия, в които тя бе игнорирана.

На САЩ внезапно стана ясно, че успокоителните думи и жестове вече няма да работят и ако искат да разубедят Южна Корея да не създава свои собствени бомби, ще трябва да предложат нещо конкретно.

Освен това Юн даде да се разбере, че очаква да се върне у дома, след като е постигнал „осезаем“ напредък.

Новата ядрена консултативна група осигурява увеличеното участие, което правителството на Южна Корея иска. Но по-големият въпрос е дали това ще потуши тревогите на обществото.

Споразумението не включва пълен ангажимент от страна на САЩ, че страната ще използва ядрено оръжие за защита на Южна Корея, ако Северна Корея нападне.

Въпреки това в сряда Байдън каза: „Ядрена атака от Северна Корея срещу Съединените щати или техните съюзници и партньори е неприемлива и ще доведе до края на какъвто и да е режим, предприел подобно действие“.

В замяна Вашингтон поиска Южна Корея да остане държава без ядрено оръжие и верен защитник на неразпространението на ядрени оръжия. САЩ смятат, че разубеждаването на Южна Корея да стане страна с ядрено оръжие е изключително важно, страхувайки се, че ако не успее да разубеди Сеул, други държави може да последват неговите стъпки.

САЩ също така се надяват да убедят Северна Корея да се откаже от ядрените си оръжия, но миналата година севернокорейският лидер Ким Чен-ун обяви ядрения статут на страната за „необратим“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ