САЩ отложиха влизането в сила на по-високите мита, но обявиха нови ставки за някои държави

Американският президент Доналд Тръмп официално отложи налагането на по-високи мита върху вноса от САЩ, като същевременно с това изпрати писма до 14 държави, включително Япония и Южна Корея, в които подробно описва налозите, пред които са изправени, пише Би Би Си.
Последното развитие идва, тъй като 90-дневната пауза, която Белият дом наложи върху някои от най-агресивните си вносни тарифи, трябваше да изтече тази седмица. Президентът поднови заплахата си за мита от 25% върху продукти, внасяни в страната от Япония и Южна Корея, и сподели поредица от други писма до световните лидери, предупреждаващи за влизането в сила на налозите от 1 август.
По-високите тарифи трябваше да влязат в сила на 9 юли, след като преди това бяха отложени. Служители на Белия дом заявиха, че ще продължат да стремят към сключат търговски сделки.
На въпрос от репортер дали новата дата е твърд краен срок, Тръмп отговори: „Бих казал твърдо, но не 100% твърдо. Ако се обадят и кажат, че бихме искали да направим нещо по различен начин, ще бъдем отворени за това.“
Икономистът Адам Ахмад Самдин от изследователската фирма Oxford Economics заяви пред Би Би Си, че удължаването не е изненада, тъй като финализирането на търговските споразумения често отнема години.
„Такива сделки обикновено са изключително подробни“, каза той, като добави, че въпреки че Виетнам стана едва втората страна след Обединеното кралство, която сключи споразумение със САЩ, това е по-скоро „широка рамка“, ускоряваща преговорите, отколкото пълноценна сделка.
Също в понеделник Тръмп сподели в социалните мрежи писма, изпратени до лидерите на 14 държави, информирайки ги за най-новите си тарифни планове, като добави, че ставките могат да бъдат променени „нагоре или надолу, в зависимост от отношенията ни с вашата страна“.
Повечето от тарифните ставки в писмата бяха подобни на тези, очертани през април, когато той обява т. нар. „Ден на освобождението“, заплашвайки с вълна от нови мита върху стоки от различни страни.
Коментарите предполагат, че Тръмп ще бъде отворен за по-нататъшни търговски преговори, каза инвестиционният стратег Васу Менон от банка OCBC.
„Очакванията, че Тръмп отново се занимава с тактика на преговори, вместо да отправя сериозни тарифни заплахи, дават надежда на инвеститорите“, коментира Менон.
Тръмп твърди, че въвеждането на тарифи ще защити американския бизнес от чуждестранна конкуренция, както и че ще стимулира местното производство и работните места.
Но икономистите казват, че мерките ще повишат цените в САЩ и ще намалят търговията. Трите основни индекса на фондовите борси в САЩ се понижиха в понеделник, като листваните на американската борса акции на Toyota се поевтиняха с 4%.
Япония е изпратила стоки на стойност над 148 милиарда долара (108,6 милиарда британски лири) в САЩ миналата година, което я прави петият по големина доставчик на внос за Америка след Европейския съюз (ЕС), Мексико, Китай и Канада, според данни за търговията на САЩ. Южна Корея също е в топ 10.
Освен Южна Корея и Япония, в понеделник Тръмп представи планове за 40% мито върху стоки от Мианмар и Лаос, 36% мито върху стоки от Тайланд и Камбоджа, 35% мито върху стоки от Сърбия и Бангладеш, 32% мито за Индонезия, 30% мито върху стоки от Южна Африка и 25% мито върху стоки от Малайзия и Тунис.
Японският премиер Шигеру Ишиба заяви във вторник, че правителството му ще продължи преговорите със САЩ, за да се постигне споразумение, което е от полза и за двете страни.
„Дълбоко съжалявам, че правителството на САЩ обяви допълнително увеличение на тарифите, в допълнение към вече наложените ставки“, каза той.
Южна Корея заяви, че планира да използва удължаването на крайния срок, за да засили преговорите със САЩ.
Финансовият министър на Тайланд пък изрази увереност, че страната му ще може да постигне споразумение за получаване на тарифна ставка, подобна на тези, наложени на други страни.
Прессекретарят на Белия дом Карълайн Левит заяви, че през следващите дни може да последват още писма.
Тя оспори предположението, че изместването на крайните срокове за тарифите от 9 юли на 1 август може да намали силата на заплахите на Тръмп.
„Телефонът на президента, мога да ви кажа, звъни без прекъсване от световните лидери, които го молят да сключи сделка“, каза тя.
Когато президентът за първи път обяви поредица от високи тарифи през април, на финансовите пазари избухнаха сътресения, което доведе до това президентът да спре някои от най-високите мита, за да позволи преговори, като същевременно запази 10% обща тарифа.
„Натоварени дни“
Министърът на финансите Скот Бесент заяви, че очаква „натоварени дни“.
„Много хора промениха тона си по отношение на преговорите. Така че пощенската ми кутия беше пълна снощи с много нови оферти, много нови предложения“, каза той пред Си Ен Би Си.
Тръмп първоначално определи априлските си тарифи като „реципрочни“, твърдейки, че са необходими, за да се противопостави на търговските правила на други страни, които той смята за несправедливи спрямо американския износ.
Той отделно обяви тарифи за ключови сектори, като стомана и автомобили, позовавайки се на опасения за националната сигурност, и заплаши да повиши митата върху други артикули, като фармацевтични продукти и дървен материал.
Многопластовите политики усложниха търговските преговори, като автомобилните тарифи са ключов препъни камък в преговорите с Япония и Южна Корея.
Досега САЩ са постигнали споразумения с Обединеното кралство и Виетнам, както и частична сделка с Китай. И в трите случая споразуменията са повишили тарифите в сравнение с нивата преди завръщането на Тръмп в Белия дом, докато ключови въпроси остават нерешени.
САЩ заявиха, че сделката с Индия е близо.
ЕС също участва в преговори, като съобщенията сочат, че служители в блока не очакват да получат писмо за тарифи. Говорител на ЕС също заяви, че председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен е провела „добър разговор“ с Тръмп.
Само преди няколко седмици президентът на САЩ заплаши ЕС с 50% мито, освен ако не постигне споразумение.
Миналата седмица Тръмп заяви, че Япония може да се изправи пред „30% или 35%“ мито, ако страната не успее да постигне сделка със САЩ до сряда.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.