САЩ предоставят още 500 млн. долара оръжейна помощ за Украйна

САЩ предоставят още 500 млн. долара оръжейна помощ за Украйна

Администрацията на американския президент демократ Джо Байдън обяви нов пакет от оръжейна помощ за Украйна в четвъртък, оценен на 500 милиона долара, се казва в изявление на държавния секретар Антъни Блинкън, цитирано от Ройтерс.

Говорителят на Белия дом Джон Кърби каза по-рано, че САЩ ще продължат да предоставят допълнителни пакети за Украйна „до края на тази администрация“.

Вашингтон заяви преди 10 дни, че ще изпрати на Украйна ракети, боеприпаси, противопехотни мини и други оръжия на стойност 725 милиона долара.

Администрацията на Байдън се стреми да подкрепи Украйна преди изтичането на мандата на държавния глава през януари, когато новоизбраният президент републиканец Доналд Тръмп ще встъпи в длъжност.

Пакетът от четвъртък на стойност около 500 милиона долара включва боеприпаси за високомобилни артилерийски ракетни системи (HIMARS) и високоскоростни противорадиационни ракети (HARMs), наред с друга помощ, поясни Блинкън.

Байдън има възможност да изпрати оръжия за около 5,6 млрд. долара от запасите в САЩ към фронтовите линии, без да изисква одобрение от Конгреса.

Междувременно войските на Москва превземат село след село в източната част на Украйна, част от усилията за превземане на индустриалния регион Донбас, докато руските въздушни удари са насочени към закъсалата украинска енергийна мрежа с настъпването на зимата.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Зеленски се надява ескалацията между Израел и Иран да не доведе до спад в помощта за Киев
Размяната на удари между Израел и Иран продължава. Тел Авив атакува най-голямото газово находище в света
Премиерът Желязков: Българският модел е достатъчно стабилен, за да сме част от еврозоната
Тръмп декларира приходи за над 600 млн. долара от крипто, голф, лицензионни такси
Лагард: ЕЦБ е близо до постигането на целта за инфлация от 2%
„Няма място за Безос“: Предстоящата сватба на милиардера разбуни духовете във Венеция
Почти една четвърт от нидерландците избягват да ходят на зъболекар заради цените
Никола Саркози стана вторият френски държавен глава, лишен от ордена на Почетния легион